Rzucić palenie

Dodano: 08:26 22 lipca 2008
Aktualizowano: 13:57 3 lipca 2012
Źródło: "Moda na zdrowie"

O tym, że szkodzą, wie każdy. A jednak nikotyna kusi. Zaczyna się od młodzieńczego szpanu, a kończy niestety uzależnieniem. W kraju mamy miliony palaczy, zagrażających sobie i innym!

Co w nich jest najgorszego?

Tytoń. Sam w sobie nie jest tak szkodliwy jak dym, który wydziela się podczas palenia. W wyniku procesów chemicznych w dymie powstaje ponad 4 tys. związków, z których 40 ma udowodnione działanie rakotwórcze. To trujący kadm, cyjanowodór, który hitlerowcy wpuszczali do komór gazowych, aceton służący jako rozpuszczalnik i składnik farb oraz lakierów, amoniak używany do czyszczenia ubikacji, zawarty w nawozach sztucznych, arsen odpowiedzialny za powstawanie raka skóry, wątroby, przełyku i oskrzeli, formaldehyd służący do konserwacji żab i innych zwierząt, a także do produkcji syntetycznych wykładzin, oraz radioaktywny pierwiastek – polon. Na dokładkę mamy trującą nikotynę, działającą jak narkotyk.

Problem niepalących

Palacz zatruwa nie tylko siebie, ale też osoby obok! Czyni je ofiarami biernego palenia. Jest ono tak samo szkodliwe jak i czynne. Co roku w Polsce rodzi się około 100 tys. dzieci matek-palaczek, które nawet w ciąży nie rzuciły papierosów! Składniki dymu tytoniowego przenikają przez barierę łożyska i dostają się do organizmu dziecka. Rodzi się ono mniejsze od rówieśników o 200-400 g. Gorzej się rozwija, łapie infekcje. W przyszłości jest bardziej narażone zaburzenia metabolizmu, cukrzycę i otyłość, a także nadciśnienie i choroby serca. Częściej też występują u takich dzieci alergie, szczególnie jeśli po urodzeniu nadal wdychają dym papierosowy. Statystyki potwierdzają też, że żony lub mężowie palaczy częściej chorują na raka płuc i dotyka ich zawał.

Złego początki

Przy pierwszych próbach zaciągania się człowiek się dusi i krztusi. Ale nastolatek z papierosem czuje się doroślejszy, uważa, że grupa będzie go poważać. Nie myśli o uzależnieniu. Jest pewien, że ma wybór: może zapalić albo nie, bo to on decyduje. Niestety, gdy pali, w jego organizmie nikotyna powoduje wydzielanie dopaminy, zwanej hormonem szczęścia. Po każdym papierosie jej stężenie rośnie, a wraz z nim zadowolenie, odprężenie i ulga. Organizm przyzwyczaja się do dopaminy i żąda jej w coraz większych dawkach. Gdy stężenie tego hormonu spada, pojawia się papierosowy głód, podobny jak przy odstawieniu narkotyku.

Oszukać nikotynowy głód

Gdy dopamina przestaje się wydzielać, stężenie hormonu szczęścia maleje. Palacza ogrania furia, frustracja i depresja. Ten okres najtrudniej przetrwać. Trwa 2-3 tygodnie. Jedni sięgają wtedy po słodycze, bo po ich jedzeniu wyzwalają się endorfiny – inne hormony szczęścia. Niestety, nadmiar tych produktów powoduje tycie. Znacznie lepszym „lekarstwem” na papierosowy głód jest ruch: sport, pływanie, jazda na rowerze. Podczas wysiłku też wydzielają się endorfiny. Jednak wciąż niewiele osób na ten wysiłek się decyduje…

SPOSOBY NA PAPIEROSA

Rzucenia palenia nie należy planować. Ni należy myśleć, że zrobimy to za miesiąc, po wakacjach. Należy zrobić to od razu! Osobom ,które od razu się zdecydowały, udawało się wyzwolić z nałogu dwa razy częściej niż planującym to od kilku miesięcy. Jest kilka sposobów, jakimi można się wspomóc.

Konsekwencja

To coś dla osób o silnej woli, które pewnego dnia stwierdzają, że rzucają palenie i nigdy więcej nie sięgają po papierosa.

Metoda Allana Carra – Easy way

Wystarczy jedna, dwie sześciogodzinne sesje. Metoda opiera się na założeniu, żeby nie tłumaczyć osobie palącej, dlaczego ma rzucić palenie, bo on zdaje sobie sprawę, że palenie szkodzi, tylko uświadomić mu, dlaczego sięga po papierosa. I pokazać co może innego robić.
Koszt: ok. 1000 zł (pieniądze mają być zwrócone, jeśli terapia nie przyniesie efektu).

Terapie adwentystów

Adwentyści Dnia Siódmego od lat prowadzą jedne z najskuteczniejszych metod odwykowych. Program został opracowany przez lekarzy i psychoterapeutów w latach 60. XX wieku. Kursanci są uczeni, jak poradzić sobie z uzależnieniem w trzech sferach: fizycznej, psychicznej i moralnej. Kuracja jest bezpłatna.

Hipnoza

Bardzo popularna metoda. Leczenie prowadzi się podczas sesji indywidualnych lub grupowych. Terapię stosuje się jednorazowo lub wielokrotnie. Cena: od 50 do 200 zł za zabieg.

Akupunktura i elektrostymulacja

Stymulowanie odpowiednich miejsc na ciele ma polepszyć nastrój osoby rzucającej palenie, dzięki czemu nie sięgnie ona po papierosa. Koszt: 3-250 zł za zabieg w zależności od gabinetu.

Tabex

Bułgarski preparat pochodzenia roślinnego przeznaczony do leczenia nikotynizmu. Ma mechanizm działania podobny do nikotyny

W organizmie palacza dochodzi do stopniowego zmniejszenia, a następnie zaniku zależności psychicznej i fizycznej od nikotyny. Czas trwania kuracji – około 25 dni. Jeśli palacz powróci do nałogu, kurację należy powtórzyć po 4-5 miesiącach. Koszt jednego opakowania: ok 25 zł.

Nikotynowa terapia zastępcza

Metoda ta ma złagodzić objawy głodu nikotynowego dzięki podawaniu niewielkich dawek nikotyny w innej formie niż papieros, niezawierającej szkodliwych składników dymu. Terapie tego typu mają zwykle dwa etapy. W pierwszym osoba rzucająca palenie dostaje regularnie nikotynę w postaci gumy do żucia, plastra lub inhalatora (Nicorette, NiQuitin). Dzięki temu palacz nie ma klasycznych objawów jak po odstąpieniu nikotyny. W drugim etapie jej dawka jest stopniowo zmniejszana.