Opieka nad starszymi


Administrator

Dodano: 11:33 3 kwietnia 2009
Aktualizowano: 12:45 26 września 2011
Źródło:

Przed opiekowaniem się nad klientami warto zastanawiać się zorganizowaniem opieki nad starszym rodzicem i dziadkiem. Opieka nad starszymi wymaga odpowiednich przygotowań i przystosowania domu do przyjęcia starszego chorego.

Warto zastanowić się nad tym kto może w tym pomóc, czy warunki mieszkaniowe pozwalają na przyjęcie chorego w domu, w jakiś sposób można zorganizować pomoc i kto powinien w niej uczestniczyć. Przyjęcie starszej osoby w domu jest czasami wygodniejszym rozwiązaniem niż codzienne dojazdy i prowadzenie dwóch gospodarstw równocześnie. Im więcej osób zaangażowanych tym lepiej, dzieci pomagające dziadkom wnoszą w ich życie dużo radości i pogody ducha. Pomoc i opieka nad starszą osobą nie powinna też spoczywać na barkach jednej osoby, w życiu staruszka pojawi się wtedy kilka osób, którzy będą w stanie wybić z monotonii i pozwolą zapomnieć o smutku.

Jak podzielić obowiązki?

Dorośli i starsze dzieci mogą zajmować się zakupami, porządkami, młodsze dzieci mogą swym dziadkom towarzyszyć, bawić się, czytać gazety, książki oraz grać w gry planszowe. Nie należy starszych wyręczać we wszystkim, część prac mogą oni wykonywać samodzielnie, np. podlewanie kwiatków, obieranie ziemniaków na obiad czy ścieranie kurzy. Nie należy się zbytnio denerwować jeśli staruszkowi uda się stłuc szklankę albo przewrócić kwiatka.

Życie towarzyskie

Powinieneś dopuszczać seniora do życia towarzyskiego i rodzinnego, unikać izolowania i chronienia go przed resztą świata. Możesz pomagać mu w ubieraniu się, jednak nie należy wyręczać, o ile nie jest to konieczne. W miarę możliwości choremu seniorowi należy zapewnić kontakt w kolegami czy koleżankami wyprowadzając go do parku, kościoła czy domu seniora. Wspólne spacery są równie ważne, nawet jeśli wymagałyby zakupu wózka inwalidzkiego.

Mieszkanie w którym zamieszka senior powinno być odpowiednio przygotowane, dla seniora powinien być przeznaczony jeden pokój albo chociaż jego własny kącik. Tak, by miejsce to było wygodne a chory powinien czuć się jak u siebie w domu. Miejsce powinno być przytulne ale i praktyczne tak, aby zmieściły się w nim potrzebne sprzęty i były dostosowane do formy starszej osoby. Warto usunąć wszystkie przedmioty, które mogłyby sprawić, że starszy przewróci się lub uderzy.

Podziel się ze znajomymi