Odetchnąć od potu

bp7C33yksXnF2I1AY3Jj1awd436M7W.jpg


Administrator

Dodano: 11:18 2 czerwca 2011
Aktualizowano: 11:48 2 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż


Pocenie jest jak najbardziej naturalne, to dzięki niemu możliwe jest utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i odpowiedniej wilgotności skóry. Ten swoisty mechanizm regulowania temperatury na ogół jest niezauważalny i mało uciążliwy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pocenie stanowi nie lada problem. Najczęściej nadmierne pocenie spędza sen z powiek osobom w okresie dojrzewania. Dlaczego tak się dzieje i jak pomóc młodemu człowiekowi uporać się z tą krępującą sytuacją?

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe rozmieszczone na całej skórze, najwięcej znajduje się ich pod pachami, na powierzchni dłoni, stóp i na czole. Liczba gruczołów potowych wynosi w sumie około 3 milionów i nie ulega zmianie w ciągu życia.

Wbrew ogólnej opinii sam pot nie ma zapachu, jest zupełnie bezwonny. W 99% składa się z wody, reszta to sole mineralne i usuwane z organizmu toksyny. Nieprzyjemnej woni nabiera, gdy zaczyna zalegać na skórze, a bytujące na niej bakterie zaczynają go rozkładać. Rozwojowi bakterii w dużej mierze sprzyja wilgoć i niedepilowana skóra – na przykład pod pachami. Na zapach potu wpływają również inne czynniki – wzmożona produkcja hormonów, cukrzyca, choroby tarczycy, niektóre leki (antybiotyki), a także czosnek, cebula, tłuste mięso i pikantne potrawy.

Do nadmiernego wydzielania potu dochodzi w wielu sytuacjach, od wysokiej temperatury otoczenia zaczynając, po nieprzewiewne ubrania, pobyt w saunie, ćwiczenia fizyczne czy spożywanie gorących i pikantnych potraw. Znacznie bardziej pocą się osoby otyłe, palące papierosy i pijące duże ilości kawy.
Jednak najczęstszą przyczyną nadmiernego pocenia jest stres, który może nas „dopaść” przed rozmową o pracę, egzaminem, klasówką, randką lub kiedy mamy poważne kłopoty rodzinne.
Jednym z objawów stresu jest właśnie nadmierne pocenie, zdarza się że pocimy się wtedy cali i zimny pot spływa po plecach. Jednakże nadmierne pocenie znacznie częściej ma charakter lokalny i dotyczy dłoni, stóp, pach czy czoła.

Zdarza się, że sam fakt wzmożonego pocenia w sytuacjach trudnych staje się powodem silnego stresu, co tylko dodatkowo potęguje widoczne już objawy. W takich sytuacjach możliwe, że okaże się konieczna konsultacja lekarska i włączenie leczenia lekami uspokajającymi lub z użyciem toksyny botulinowej.

W radzeniu sobie z nadmierną potliwością pomocne będzie stosowanie antyperspirantów, a także:
- mycie po każdym wysiłku fizycznym,
- zmiana diety polegająca na wprowadzeniu odpowiedniej ilości warzyw i owoców,
- ubieranie się w przewiewną odzież,
- ograniczenie używek, przede wszystkim kawy i papierosów,
- redukcja masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości,
- oraz picie co najmniej dwóch litrów wody mineralnej dziennie.

Podziel się ze znajomymi