Mity o zdrowiu

LrxRraa135hz7JW6nxh0UZ93gKK8VV.jpg


Administrator

Dodano: 10:51 28 października 2011
Aktualizowano: 11:27 28 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ile z nas będąc dzieckiem nie słyszało „Nie połykaj pestek, bo wyrośnie Ci w brzuszku drzewko” albo „Jak połkniesz tę gumę, do przyklei Ci się do żołądka”. Palec do góry kto w to nie wierzył. Nawet największe absurdy z ust rodziców przyjmowaliśmy jako najprawdziwszą prawdę. Ale pytanie brzmi, czy teraz, w dorosłym wieku zawsze potrafimy rozróżnić prawdę od fałszu? Otóż mimo, że nie wierzymy już ślepo we wszystko co usłyszymy – nie do końca jesteśmy świadomi. Czy produkty „light” nie tuczą, a od jedzenia owoców chudniemy? Poniżej przedstawiam garść mitów i prawd dotyczących żywienia i zdrowia.

Można się już domyślić, że żadne drzewa owocowe w brzuchu nie wyrosną, a guma nie przyklei się ani do żołądka, przełyku czy jelita. Przejdźmy więc dalej.

Czy produkty „light” faktycznie nie tuczą?

Nie. Produkty uwielbiane przez niemal wszystkie osoby przechodzące na dietę – osoby takie sięgają po tego typu produkty, gdyż mają one na przykład obniżony poziom cukru albo tłuszczu. Jednak tych składników nie da się pominąć, są więc zastępowane przez syntetyczne zamienniki, np. słodziki oparte na aspartamie. Aspartam jest około 200 razy słodszy od cukru, jednak może doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet nowotworów a przedawkowany prowadzi do zatrucia. Należy też dodać, iż nie jest trudno przedawkować aspartam. Wystarczy bowiem spożyć jedynie litr napoju słodzonego tą substancją.

Z grypą najlepiej walczyć antybiotykiem

Stosowanie antybiotyków przy i grypie jest niezwykle powszechne, mimo, że nieprawidłowe. Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, jest chorobą wirusową a antybiotyki to leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Leczenie nimi grypy może tylko pogorszyć stan chorego i osłabić go. Antybiotyków stosuje się jednak często przy leczeniu bakteryjnych powikłań po grypie.

Witamina C zwalczy przeziębienie

Niestety nie. Sama witamina C nie wyciągnie nas z przeziębienia, jednak przyjmowana profilaktycznie wzmacnia odporność organizmu.

Tylko pulchne dzieci są zdrowe

Mit, który doprowadził wiele dzieci, a później nastolatków, do problemów zdrowotnych związanych z nadwagą. Niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, organizm żeby być zdrowym, musi przyjmować zrównoważone posiłki. Przekarmianie w żadnym wypadku nie jest zdrowe.

Od owoców nie utyjesz

Dziennie powinniśmy przyjmować 5 porcji warzyw i owoców. Owszem, jednak najlepiej nie jeść owoców wieczorem i późnym popołudniem. Owoce dodają nam energii, jednak przez to, że zawierają dużą ilość cukrów, mogą doprowadzić do tycia. Podobnie sprawa wygląda z sokami owocowymi. Najlepiej spożywać te świeżo wyciskane, soki kupowane w sklepach zawierają dodatkowo duże ilości cukru i innych substancji słodzących.

Alergie są niegroźne

Najczęściej alergie pojawiają się pod postacią niegroźnego kataru, łzawienia oczu bądź wysypki, należy jednak pamiętać, że alergie mogą przerodzić się w ciężką chorobę i nie wolno ich zbagatelizować. Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwinięcia się astmy, a w niektórych przypadkach, doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Na kilkudniową biegunkę najlepsza jest głodówka

Oczywiście, że nie. Już sama biegunka bardzo osłabia organizm, a brak pokarmu osłabi go jeszcze bardziej, co może doprowadzić do odwodnienia i omdleń. Należy pamiętać by w czasie biegunki przyjmować dużo płynów, najlepiej niegazowanej, nawet lekko osolonej wody, słabej herbaty.

Podziel się ze znajomymi