Jakie są skutki anemii


Administrator

Dodano: 12:23 19 marca 2012
Aktualizowano: 13:28 19 marca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Konkretne skutki zależą przede wszystkim od tego, co jest przyczyną anemii, a także to przez jak długi czas nie będziemy jej przeciwdziałać. I tak na przykład jeśli wynika ona z niedoborów żelaza w organizmie, to przede wszystkim warto zauważyć objawy, tak aby przeciwdziałać skutkom. Jeśli często pojawiają się wam tak zwane zajady w kącikach ust, to może być znak niedoboru żelaza. Podobnie sytuacja ma się z łamliwością włosów jak i paznokci, bo to kolejne objawy. Bardziej charakterystyczne jest pieczenie i ból przy przełykaniu. Co może się stać przy przedłużającej się anemii spowodowanej przez niedobory żelaza? Jeśli nie będzie ona leczona, może to powodować poważne zaburzenia neurologiczne i psychiczne.

Jeszcze poważniejsze skutki może mieć anemia spowodowana poprzez niedobory witaminy B12. Szczególnie groźna jest ona dla kobiet w ciąży. Jeśli wystąpi u nich ten problem, może to zagrażać życiu dziecka. W przypadku kiedy zaatakuje nas anemia złośliwa (spowodowana niedoborem witaminy B12) może to skutkować autoimmunologicznym zapaleniem żołądka. Podobnie jak w przypadku niedoborów żelaza i tutaj mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne. Czasem występują również problemy z chodzeniem.

Jeśli anemia wynika ze zbyt szybkiego rozkładu czerwonych krwinek, to może się pojawić wysoka gorączka. Czasem występują też omdlenia, a także dreszcze. To jednak nie jedyne problemy, z jakimi możemy się zetknąć w przypadku anemii. Skutkami jej nieleczenia mogą być bóle krzyża, a także głowy oraz brzucha. W skrajnych wypadkach może nawet dojść do uszkodzenia nerek. Dlatego też w każdej z wymienionych wyżej sytuacji warto zgłosić się na leczenie, bo zaniedbanie może bardzo poważnie odbić się na naszym zdrowiu.

Podziel się ze znajomymi