Jak zapobiegać chorobom serca?


Administrator

Dodano: 13:56 7 maja 2012
Aktualizowano: 14:03 7 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To jeden z największych problemów pierwszej dekady XXI wieku. Statystyki alarmują, a my tak naprawdę bardzo mało się przejmujemy naszą główną „pompą”. Dopiero w momencie kiedy daje znać o sobie, to staramy się coś zrobić, często jednak jest już za późno. I dlatego właśnie zawał serca czy choroba wieńcowa to jedne z częściej występujących przyczyny zgonu, również w naszym kraju.

To oczywiście nie jedyne choroby związane z sercem. Można tutaj wymienić między innymi niewydolność, zapalenie i blok tego narządu, czy na przykład dusznicę bolesną. Wszystkie te choroby mogą wystąpić u tych, którzy niespecjalnie przejmują się stanem swojego organizmu. I tak na schorzenia związane z sercem narażeni są zwłaszcza palacze i osoby poddawane ciągłemu stresowi. Dodatkowo dochodzi alkohol i brak umiaru w jedzeniu. Tak można streścić czynniki prowadzące do problemów z sercem. W jaki sposób – już je znając – prowadzić profilaktykę?

Zacznijmy może od jedzenia. Badania dowiodły, że istnieje duża zależność między masą ciała a funkcjonalnością serca. Dokładniej rzecz ujmując między tym pierwszym czynnikiem a ciśnieniem krwi, które gdy jest za duże może bardzo niekorzystnie wpływać na nasze serce. Generalnie rzecz biorąc, aby uniknąć problemów w przyszłości, ograniczcie tłuszcze zwierzęce, bo to największy, cichy zabójca serca. Starajcie się za bardzo nie utyć, bo to też źle na nie wpływa.

Aktywność fizyczna to klucz do zapobiegania problemom zdrowotnym. Regularność w tym wypadku zapewnia zrzucenie nadmiaru wagi i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie, a poza tym poprawia sprawność serca. W zasadzie każdy wysiłek fizyczny może być pomocny, jeśli macie możliwość korzystajcie z dobrodziejstw salonów fitness czy też siłowni. Wspominane wcześniej alkohol i nikotyna mogą znacznie przyczynić się do chorób serca. Dlatego też bezwzględnie należy je ograniczyć. Oczywiście najlepiej było by w ogóle ich unikać. I to właśnie połączenie wszystkich wyżej wymienionych działań będzie złotym profilaktycznym środkiem w unikaniu chorób serca.

Podziel się ze znajomymi