Jak sobie radzić z zaparciami

FW3J085d75ua6s3pqzcXExpAxVB98f.jpg


Administrator

Dodano: 11:54 16 czerwca 2011
Aktualizowano: 11:59 16 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak sobie radzić z zaparciami? Zaparcia to problem, który może przydarzyć się każdemu. Na szczęście mamy dostęp do szerokiego wachlarza możliwości jeśli idzie o radzenie sobie z tym problemem. Zarówno w kwestii leków dostępnych w aptekach, jak i domowych sposobów, którymi to dzisiaj się zajmiemy.

I nie mówię tutaj o przygotowywanych w największej tajemnicy napojach o dziwnych recepturach, ale o bardzo banalnych sposobach, które nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku. Zacznijmy o suszonych owoców. Przede wszystkim są one doskonałą przekąską, która może być zamiennikiem dla chipsów, czy paluszków. Dodatkowo jedzone przed snem skutecznie chronią nas przed zaparciami. Z kolei kiedy obudzimy się rano, powinniśmy mieć przygotowaną przy łóżku szklankę wody z łyżką rozpuszczonego w środku miodu.

Najlepszą jednak metodą walki z zaparciami jest oczywiście profilaktyka, którą możemy poczynić również w domu. Chodzi o to, aby tak zmienić swój jadłospis, aby zawierał dużo produktów zawierających błonnik, który to jak wiadomo reguluje metabolizm. Dodatkowo oczyszcza on nasz organizm z toksyn, a to dość istotne przy problemach z zaparciami. Dodajmy więc do naszej diety chleb razowy, otręby, marchewkę, jabłka i groch. Z tym ostatnim jednak uważajmy. Istnieją również konkretne przepisy pochodzące prosto z domowej spiżarni, które mają bezpośrednio pomóc z zaparciami. Dobrym przykładem jest dość oryginalna na pierwszy rzut oka receptura. Ścieramy na tarce buraki (w zasadzie wystarczą 2-3) i dodajemy do niego kminek. Codziennie przed śniadaniem zjadamy około 10 łyżeczek. Problem powinien ustąpić już po trzech dniach. Oczywiście nie można zapomnieć o ziołach wśród których znajdziemy też te nadające się dla osób mających problem z zaparciami. Takie mieszanki można kupić, albo przygotować samemu. Ich podstawą są najczęściej kora wierzby, drapacz, czy ziele dziurawca.

To oczywiście tylko niewielki procent sposobów na zaparcia, ale doskonale pokazujący, że po pierwsze wcale nie jesteśmy na nie skazani, a po drugie wcale nie musimy – jeśli już do nich dojdzie – biec od razu do apteki i wydawać dużych pieniędzy na leki.

Podziel się ze znajomymi