Jak sobie radzić z niestrawnością


Administrator

Dodano: 08:14 6 grudnia 2011
Aktualizowano: 09:32 6 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest niestrawność. Można ją określić jako zespół objawów, które dają uczucie swoistego rodzaju dyskomfortu w jamie brzusznej. Możecie się również spotkać z inną nazwą niestrawności: dyspepsja. Objawy, o których wspominałem mogą być różne. Do najbardziej charakterystycznych i odczuwalnych należą między innymi bóle żołądka, nudności i biegunka. Czasami pojawia się również zgaga, jak i odbijanie się z ust. Niestrawność najczęściej pojawia się w wyniku zbyt szybkiego jedzenia, a także jeśli to co jemy jest zbyt tłuste. Jeśli występuje ona zbyt długo, albo ciężko podać nam konkretny powód to bezzwłocznie należy udać się do lekarza. Niezależnie jednak od takiej potrzeby istnieją również domowe sposoby, które potrafią w znaczący sposób złagodzić skutki tej dolegliwości.

Zareagować można już przy pierwszych oznakach zapowiadających niestrawność. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest przygotowanie naparu z dwóch łyżeczek szałwii, zalanych wrzątkiem. Dobrym pomysłem jest także mieszanka: mięta pieprzowa, kopru włoskiego i głównego w tym wypadku składnika: rumianku.

Dobrze jest również na 2-3 dni zmienić naszą dietę, tak aby dać odpocząć naszemu żołądkowi. Jedyne, co powinniśmy na początku jeść, to suchary. Popijać to można jedynie gorzką herbatą. Na późniejszym etapie można włączyć do diety grysik. Między poszczególnymi posiłkami dobrze jest pić napar z mięty.

Można również zapobiegać niestrawności. Najprościej jest, rzecz jasna, nie jeść tego, co może ją spowodować, ale są również produkty, które pomagają zapobiegać niestrawności. Należą do nich między innymi jabłka, kapusta i marchewka. Równie dobrze w leczeniu niestrawności sprawdzają się jajka i pietruszka. Zresztą te wymienione wcześniej można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo. I najważniejsze na koniec. Jeśli problemy z trawieniem pojawiają się regularnie, to po pierwsze należy zmienić dietę, a po drugie wizyta u lekarza obowiązkowa.

Podziel się ze znajomymi