Jak pomóc zmęczonym oczom?


Administrator

Dodano: 09:34 25 lutego 2011
Aktualizowano: 10:37 16 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak pomóc zmęczonym oczom? Nasze oczy to obecnie chyba jeden z bardziej wykorzystywanych przez nas narządów. Telewizor już dawno stał się niezbędnym przedmiotem w naszym domu, obecnie również komputer stał się absolutnym minimum nie tylko w pracy, ale również i w domu. Często ślęczymy nad nim długimi godzinami w półmroku, zbyt blisko ekranu. „Dzięki” temu nasze oczy praktycznie cały czas są zmęczone, a do tego często zaczerwienione. Na szczęście możemy na to w prosty sposób poradzić.

Nasze oczy są dość wrażliwym narządem i musimy zdać sobie sprawę, że wiele czynników może na nie wpłynąć niekorzystnie. Może to być między innymi złe oświetlenie, zadymione pomieszczenie, braku snu, czytania w pozycji leżącej, jak również przebywania w miejscach suchych i klimatyzowanych. Wszystkie tych elementów powinniśmy unikać.

Przed samym snem dobrym pomysłem jest położyć na zamknięte oczy po plasterku ogórka, albo przestudzone torebki herbaty rumiankowej. Oprócz tego warto sobie zakupić preparat w którym jest witamina A i E. Można również zaopatrzyć się w krople, które obkurczają naczynia krwionośne, z tym, że nie można ich stosować zbyt często. Aby pozbyć się problemu „długiej imprezy” na naszych oczach i pod nimi, warto zakupić sobie jakiś żel kojący, bądź chłodzący. To zawsze dodatkowy odpoczynek dla zmęczonych oczu. I spać powinniśmy w jak najbardziej ciemnym pomieszczeniu. Bo właśnie w mroku odpoczywają one najlepiej. I wstańmy czas od komputera – odpoczynek przyda się zarówno naszemu kręgosłupowi, jak oczom.

Te wszystkie rady będą skuteczne w przypadku łagodnych problemów. Jeśli jednak mimo stosowanych sposobów nie działają, to znaczy, że powinniśmy się udać do okulisty. Istnieje możliwość, że dotknęło nas zapalenie spojówek. Zazwyczaj jest to łagodna forma tego schorzenia, więc i łatwo sobie z nim będzie można poradzić.

Nasze oczy naprawdę wymagają ochrony, tym bardziej, że przynajmniej na obecnym poziomie nauki nie możemy ich sobie wymieniać na nowe i całkiem sprawne.

Podziel się ze znajomymi