Jak można sobie poradzić z nadpotliwością?

hQiGm1L7QSQcXHkbZi49sGeZXf226I.jpg


Administrator

Dodano: 11:31 2 listopada 2011
Aktualizowano: 11:44 2 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Według badań nawet 1% populacji ludzkiej cierpi na to schorzenie. Można je określić jako następstwo nadaktywności jednego z gruczołów potowych. Powoduje to wydzielanie zbyt dużej ilości potu. Warto wiedzieć, że nie jest tak, że ciało w ogóle go nie potrzebuje. W normalnych warunkach jest on wykorzystywany przy regulowaniu temperatury ciała. Najczęściej objawy nadpotliwości pojawiają się w okolicach pach, czoła, dłoni oraz stóp.

Czynniki, które powodują to schorzenie to w zasadzie rzeczy powodujące pocenie w normalnych warunkach. Należą do nich między innymi: wysiłek fizyczny, zmiany temperatury (zarówno ciepło, jak i zimno), alkohol, papierosy, a nawet kawa. Czasem przyczyną nadpotliwości mogą być stresujące sytuacje. W tym ostatnim przypadku najczęściej mamy do czynienia z nadmiernym poceniem się stóp i dłoni, ale również twarzy. Mowa wtedy o tak zwanej nadpotliwości emocjonalnej. Występuje ona u obu płci, czasem nawet w obrębie jednej rodziny. Nierzadko zaczyna się ono już w dzieciństwie albo w okresie pokwitania.

W jaki sposób leczy się nadpotliwość? Zacznijmy od ogólnych zasad, których osoba z takim problem powinna przestrzegać. Przede wszystkim ubrania, które będzie nosić muszą być jak najbardziej przewiewne. Najlepiej dbać również o częste zmiany tak butów, jak i koszul czy koszulek. Należy też unikać produktów, które wzmagają pocenie się, a więc wspominanych wcześniej: alkoholu, papierosów i kawy. No i nie można zapominać o odpowiedniej higienie i stosowaniu antyperspirantów. Samych metod leczenia jest kilka. Można stosować botox, beta-blokery, jonoforezę. Często też wykorzystuje się techniki relaksacyjne, psychoterapię, a nawet – w ostateczności – zabiegi chirurgiczne.

Podziel się ze znajomymi