Gdy przytrafi się kontuzja


Administrator

Dodano: 09:41 7 lipca 2011
Aktualizowano: 09:49 7 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Na początek otarcia i stłuczenia, z którymi każdy z nas miewa do czynienia. Otarcie naskórka pojawia się najczęściej przy przewróceniu się na przykład na ziemię czy asfalt. Pojawia się rana, która zwykle jest zabrudzona. Należy więc przede wszystkim oczyścić ranę z zabrudzeń – obmyć wodą a następnie zdezynfekować wodą utlenioną. Na ranę przykładamy jałową gazę, a gdy rana jest większa lub głębsza warto zdezynfekować ją jodyną.

Stłuczenia to kontuzja występująca najczęściej. Gdy upadniemy, przykładowo spadniemy ze schodów, z roweru lub uderzymy się o coś twardego pojawia się niegroźny ból, a z czasem zasinienie. Siniak ujawnia się na skórze gdyż przy uderzeniu pękają drobne naczynia krwionośne i następuje wysięk krwi do tkanek. Są to zwykle drobne urazy i nie powodują zagrożenia zdrowia, nie musimy więc od razu biec do lekarza. By zmniejszyć ból po uderzeniu należy przyłożyć w stłuczone miejsce zimny okład. Jeśli powstanie krwiak można posmarować go maścią przeciwbólową, wskazane są również okłady z altacetu.

Do lekarza z pewnością trzeba się zgłosić gdy podejrzewamy skręcenie stawu. Pierwszymi objawami są: niemal natychmiastowe pojawienie się obrzęku i bólu. Zanim jednak dotrzemy do ortopedy sami zadbajmy o uszkodzony staw – należy unieruchomić staw, można zrobić zimny okład lub okłady z altacetu, które mniejszą obrzęk. Nie używajmy przy tym elastycznego bandaża i nie zaciskajmy opatrunku zbyt mocno.

Rzadziej spotykany, a często mylony ze skręceniem uraz – zwichnięcie daje objawy bardzo podobne do skręcenia – ból, niemożność ruchu w stawie, opuchlizna. Jest to kontuzja, z którą musimy udać się do lekarza ortopedy, który nastawi zwichnięty staw.

Zdarza się, że upadniemy z takim impetem (albo coś upadnie na nas, na przykład na rękę czy stopę), że kość nie jest w stanie tego wytrzymać, następuje wtedy pęknięcie lub złamanie kości. Urazowi takiemu towarzyszy ból, obrzęk i zasinienie, zniekształcenie kończyny oraz jej niewłaściwa ruchomość. Jest to kontuzja, przy której interwencja lekarza jest niezbędna. Pierwszą pomocą przy złamaniu jest unieruchomienie dwóch sąsiednich stawów jeśli więc złamiemy na przykład kość nadgarstka to unieruchamiamy nadgarstek, dłoń i łokieć. Przy złamaniu nogi, jeśli nie mamy czym usztywnić kończyny związujemy ją z drugą nogą. Jeśli nastąpi złamanie otwarte, pod żadnym pozorem nie wolno starać się umieszczać kości pod skórą – zostawmy to lekarzom. Jedyne co możemy zrobić to ranę przykryć jałowym opatrunkiem i czekać na pogotowie ratunkowe.

By nie narażać się na takie nieprzyjemności, uprawiając sport, nawet rekreacyjnie jeżdżąc rowerem, pamiętajmy o rozsądku i ostrożności. Pamiętajmy również o odpowiednich ochraniaczach i obuwiu przystosowanym do uprawianego przez nas sportu oraz szczepieniach przeciwtężcowych.