Gdy nie możesz zasnąć

JGIn9ysRZ6L6i8PxMtQDX8gBYw1Zpf.jpg


Administrator

Dodano: 08:29 5 grudnia 2011
Aktualizowano: 09:33 5 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zapotrzebowanie na sen jest sprawą zupełnie indywidualną. Niektórym wystarczy spać 6 godzin, inni z kolei narzekają, że i 8 to za mało. Co ciekawe – im człowiek jest młodszy, tym śpi więcej. Zdarza się, że niektóre niemowlęta śpią nawet 22 godziny! Młodzież z kolei powinna przesypiać około 9 godzin.

Jeśli natomiast chodzi o dorosłych, to optymalnym czasem snu jest 7-8 godzin. A co gdy nawet przesypiając 8 godzin jesteśmy niewyspani i wydaje się, że sen jest za krótki? Warto zastanowić się nad jakością naszego snu. By czerpać z drogocennych właściwości snu w pełni, warto jest przestrzegać kilku zasad.

Zacznijmy od tego, by ustalić stały rytm dnia. Najlepszy czas do spania to od 22 do 7 rano. Starajmy się więc spać w takich ramach czasowych. Oczywiste, że są osoby wstające skoro świt, ale i takie, które chodzą spać późno. To naturalne, nie warto więc walczyć z tym naszym rytmem biologicznym, należy natomiast rytm dnia dostosować sobie do naszego wewnętrznego rytmu. Co więcej – aż 20% czasu spędzonego w łóżku tracimy na zasypianie! Warto więc zarezerwować sobie pół godziny więcej, by po prostu poleżeć w łóżku i zrelaksować się.

Powszechnie wiadomo jakie korzyści przynosi wysiłek fizyczny i aktywny tryb życia. Ćwiczenia znacznie skracają czas zasypiania. Jednak ćwiczyć nie należy tuż przed pójściem spać. Przyjmuje się, iż najlepiej jest ćwiczyć nie krócej niż 3 godziny przed snem. Dlaczego? To proste. Gdy ćwiczymy podnosi się aktywność naszego organizmu, przyspiesza ciśnienie i tętno rośnie i dlatego też potrzebujemy później czasu, by wrócić do pierwotnego rytmu.

Bardzo często spotykanym błędem jest niedbanie o sypialnię. Warto zadbać by była ona czysta, ściany powinny być w niej pomalowane na spokojny, odprężający kolor, a łóżko powinno się kojarzyć z ukojeniem i snem, starajmy się więc np. nie jeść w łóżku. Najważniejsza jednak jest temperatura i wietrzenie. Temperatura powietrza w sypialni powinna oscylować w granicach 16-19 stopni. Przed pójściem spać należy porządnie sypialnię przewietrzyć, a jeśli istnieje taka możliwość, to spać przy uchylonym oknie.

Gdy nie możesz usnąć, nie staraj się na siłę. Wstań z łóżka, napij się wody, pochodź po mieszkaniu, możesz wypić ziołową lub słabą owocową herbatę. Poczytaj przez chwilę książkę, lecz nie siadaj do telewizora czy komputera, gdyż są to źródła dodatkowej stymulacji, a w takiej sytuacji potrzebne jest monotonne i spokojne zajęcie. I pamiętaj! Gdy już położysz się do łóżka – nie myśl o pracy, pomyśl o czymś przyjemnym, nie bój się marzyć, gdyż to właśnie ten czas decyduje o tym jak dobrze będziesz dziś spał.

Podziel się ze znajomymi