Drożdże na urodę

f226jtWGHu873M9F69Tf8dyC52oQxO.jpg


Administrator

Dodano: 08:33 14 kwietnia 2011
Aktualizowano: 08:42 14 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Drożdże na urodę. Kto by pomyślał, że te jednokomórkowe grzyby mogą mieć tak duży wpływ na nasz wygląd. Jednak kiedy dokładniej przyjrzymy się właściwościom drożdży nie można stwierdzić inaczej.

Co o nich wiemy, tak w najbardziej potoczny sposób? Bez wątpienia dwie rzeczy. Jeśli ich zabraknie ciasto na pizzę na pewno nie wyrośnie. Dzięki drożdżom odbywa się również fermentacja alkoholowa. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest ich (poznanych oczywiście) już około 30 rodzajów. Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze między innymi drożdże które występują w kefirach, czy kumysie. A jak mogą wpływać na naszą urodę?

Działają przede wszystkim na cerę, włosy i paznokcie. Wszystko to wynika z bogactwa mineralnego jakie w sobie drożdże posiadają. Są to między innymi witaminy z grupy B, fosfor, magnez, cynk, potas, żelazo i chrom. Najczęściej te jednokomórkowe wykorzystuje się w różnej maści maseczkach. Jedną z najbardziej popularnych jest jest mieszanie drożdży z jogurtem. Nadaje ona skórze specyficznego blasku. Wystarczy potrzymać ją na twarzy około 20 minut, a potem dokładnie spłukać. Taka maseczka doskonale potrafi oczyszczać i polecić warto ją osobom, które mają problemy z trądzikiem.

Drożdże potrafią wpływać również na włosy i to w zasadzie na dwa sposoby. W ich składzie znajduje się koenzym zwany biotyną. Jest to związek, który wykonuje wręcz tytaniczną pracę w kwestiach funkcjonowania naszego organizmu i wpływa również na włosy. Jego niedobór powoduje ich wypadanie. Natomiast drożdże odżywiają je i regenerują. Szczególnie przydatne jest to po długiej zimie. Biotyna w nich zawarta ma jeszcze – chociaż do końca tego nie wyjaśniono – wpływ na powstrzymywanie najczęściej występującego typu łysienia: androgenowego. Według naukowców wynika z tego, że koenzym ten jest w stanie hamować rozwój enzymu, który to odpowiedzialny jest za tworzenie DHT – głównego sprawcy łysienia.

Drożdże można również pić, chociaż mają one dość specyficzny smak i zapach, ale jest bez wątpienia źródłem wielu ważnych składników. Zawsze można taki napój posłodzić. Najlepiej prawdziwym miodem.

Podziel się ze znajomymi