Co to jest gorączka

wRJCKtUdU90ER14WSXn2bs6084D7OS.jpg
Dodano: 08:24 14 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:45 2 lipca 2012
Źródło:

Temperaturę mamy wszyscy jednak objawem choroby jest gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała. Od 37stopni C do 38stopni C mówimy o stanie podgorączkowym, a dopiero powyżej tej granicy- o gorączce. Jest ona reakcją organizmu zdolnego do obrony przed chorobą. Może być wywołana infekcją, występuje również przy różnych stanach zapalnych, a nawet pojawia się w związku z silnymi przeżyciami. Temperatura ciała zależy bowiem ośrodka termoregulacyjnego w mózgu, więc przy pewnej nadwrażliwości psychicznej mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu.

Mahatma Gandhi leczył gorączkę przy pomocy okładów z.. ziemi. Nie doradzam naśladownictwa, ale zimne kompresy przykładane na brzuch albo – w wypadku małych dzieci – na nóżki, skutecznie obniżą temperaturę ciała. Można też stosować kąpiel w chłodnej wodzie, ale jest to już zabieg drastyczniejszy, więc jego stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem.

Stan podgorączkowy jest zwykle sygnałem, że w organizmie panuje przewlekły stan zapalny. Może być np. objawem gruźlicy, stanów reumatycznych, robaczycy i innych schorzeń wymagających diagnozy i interwencji lekarza.

OKŁADY:

Podwyższoną temperaturę ciała szybko można obniżyć stosując na łydki okłady z octu jabłkowego. Do naczynia wlewamy 3/4 litra zimnej wody i 1/4 litra octu jabłkowego. Po wymieszaniu zanurzamy w roztworze dwa lniane kompresy i owijamy je wokół łydek. Kompresujemy aż do rozgrzania okładu.

ZIOŁOLECZNICTWO:

Napar z lepiężnika różowego- Jedną czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeniu zalać 1/4 litra zimnej wody i pozostawić na 12 godzin. Następnie podgrzać nie doprowadzając do wrzenia. Pić 2 szklanki w ciągu dnia małymi porcjami.

Zioła Szwedzkie- Na gorączkę, dreszcze i osłabienie podajemy choremu 1 łyżkę stołową ziół szwedzkich. Skutkuje nawet w przypadkach wysokiej gorączki.

BIOTERAPIA:

Pomocne w obniżaniu wysokiej gorączki są także zabiegi bioterapeutyczne, np. Oczyszczanie czakry splotu słonecznego i pępkowej. Po parominutowej terapii chory odczuwa zmianę w samopoczuciu. Spada też temperatura.

DIETA:

Gdy utrzymuje się gorączka, wzrasta przemiana materii, do czego przyczynia się zwiększony rozkład białek ustrojowych, wydalanie wody i elektrolitów, a w skład za tym wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeśli nie zostanie pokryte przez pożywienie- organizm zaczyna czerpać energię z zapasów energetycznych ustroju, np z tkanki tłuszczowej, białek mięśni i narządów. Stan taki nie może trwać długo, bowiem następuje wyczerpanie organizmu i osłabienie. Zalecam stosowanie diety lekko strawnej. W celu uzupełnienia niedoborów białka należy choremu podawać mleko, twaróg, jaja na miękko, gotowaną cielęcinę, kurczaka, chudą rybę, nadto witaminy w większych ilościach (soki ze świeżych warzyw i owoców). Nadmierne ubytki wody należy uzupełniać podawaniem płynów- co najmniej 2,5 litra wody dziennie.

Podziel się ze znajomymi