Artretyzm

Dodano: 09:00 30 czerwca 2008
Aktualizowano: 10:00 9 lipca 2012
Źródło:

Miliony ludzi cierpi na różne formy artretyzmu lub gośćca stawowego. Tylko niewielu z nas osiągnie złoty wiek bez dołączenia do tej grupy. Mimo, że nie ma do tej pory złotego lekarstwa, można poczynić pewne kroki zmniejszające przykre objawy i przywrócić większą kontrolę nad swoim życiem. Najbardziej znane są wśród jego odmian: gościec zwyradniający, zapalenie stawów, dnawe zapalenie stawów (podagra) i toczeń.

Gościec zwyradniający charakteryzuje się głównie połamaniem i utratą chrząstek łącznych. Chrząstka jest twardą tkanką oddzielającą i amortyzującą kości oraz stawy. Kiedy się zatrze i kości ocierają się o siebie stawy zaczynają się niszczyć. W gośćcu, popękanym chrząstką towarzyszy stan zapalny, który utwardza kość poniżej chrząstki i wyrostki dookoła stawów. Przypuszczalnie dotknie to większość osób w starszym wieku. Jednak zapalenie stawów nie jest nieuniknionym elementem procesu starzenia się. Z niewiadomych powodów na błonie maziowej (lub wyściółce) pojawia się stan zapalny, z którym pojawiają się ból, opuchlizna, zaczerwienienie i zaognienie.

W przypadku podagry, w stawach następuje nagromadzenie kwasu moczowego, co jest następstwem zaburzeń metabolizmu, a konkretnie w przetwarzaniu puryn. Puryny są to naturalne związki występujące np. w wątrobie czy nerkach. Najczęściej ta choroba pojawia się u nieaktywnych otyłych mężczyzn w wieku ponad 35 lat.

Z drugiej strony, więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na toczeń. Jest to stan w którym system obronny organizmu atakuje swoje własne zdrowe komórki. Zakres objawów jest bardzo szeroki od bólu w stawach przez owrzodzenie jamy ustnej do przewlekłego zmęczenia.

Jedni ludzie mają większe predyspozycje do artretyzmu, kolagen który ułatwia tworzenie chrząstki może u niektórych ludzi działać niewłaściwie. Poniżej znajduje się kilka sposobów na pozwolenie sobie na powrót do normalnej aktywności i zmniejszenie złego samopoczucia.

Ćwiczenia i aktywność fizyczna. Stawy należy utrzymywać w ruchu jak najlepiej potrafimy. Pomoże to im lepiej funkcjonować przez dłuższy okres czasu i tym samym zmienić nasze spojrzenie na życie. Nawet mały wysiłek dużo znaczy, np. drobne prace domowe. Osoby cierpiące na artretyzm mogą wykonywać kilka różnych ćwiczeń. Najłatwiejsze ćwiczenia mogą być wykonane przez prawie każdego dotkniętego artretyzmem, nazwane są ćwiczeniami zasięgu ruchu. Pozwalają one utrzymać dobrą sprawność ruchową przez „zmuszanie” stawów do wykonywania pełnego zakresu ruchu. Napinanie mięśni, pomaga je wzmocnić, również jak chodzenie. Jakkolwiek ćwiczenia wzmacniające mięśnie mogą być pomocne dla osoby chorej, należy je wykonywać pod opieką terapeuty lub lekarza. Dobre jest też rozgrzanie stawów przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia, co sprawia że stawy są bardziej elastyczne. Dobrze jest także masować mięśnie.

Nie nadużywać maści. Środki te czasowo zmniejszają ból poprzez rozgrzanie stawów. Jednak zbyt częste ich używanie może zwiększyć aktywność enzymów, co powoduje niszczenie chrząstki w stawach.

Nosić szalik. Nie na szyi, ale dookoła bolącego łokcia lub stawu kolanowego. Najlepszym rozwiązaniem jest wełniany szalik, tylko należy uważać by nie związać go za mocno co może zatamować obieg krwi.

Nosić elastyczne lub ciepłe rzeczy. Np. obcisłe rękawiczki, mogą zmniejszyć opuchliznę, która często towarzyszy artretyzmowi. Również ciepło wytworzone przez okrycie rąk działa pozytywnie na stawy.

Zmiana łóżka. Można spróbować wodnego łóżka, wielu ich właścicieli twierdzi, że takie łóżko pomogło im w zmniejszeniu skutków artretyzmu. Być może delikatne ruchy łóżka pomagają zmniejszyć poranne zesztywnienie? Dodatkowo podgrzewane wodne łóżko rozgrzewa stawy i zmniejsza ból. Jeżeli nie ma możliwości za spanie w takim łóżku można spać w śpiworze, który zatrzymuje ciepło, co również pomaga zmniejszyć poranne bóle. Można również spróbować spania w puchowej pościeli. Ciepło i delikatne przemieszczanie się pierza przynoszą ulgę. Osoby uczulone na puch mogą spróbować spać pod elektrycznym kocem.

Kontrolowanie wagi ciała. Mając nadwagę narażamy stawy na większe obciążenia. Przykładowo przyrost wagi o 4,5 kg może zwiększyć obciążenie nawet o 18 kg. Osoby które tracą na wadze mogą spowolnić proces rozwoju gośćca.

Nie ufać cudownym lekarstwom. Niektórzy sfrustrowani bólem artretycznym dają się nabierać obietnicami na 100 % wyleczenie; czy to przy pomocy tak zwanych cudownych lekarstw, nową dietą czy nie tradycyjnymi metodami leczenia. Niestety, nie ma 100 % lekarstw, zatem postępujmy roztropnie zanim rzucimy się z zapałem, żeby spróbować nową obiecującą metodę leczenia. Zbierzmy informacje i skonsultujmy się z lekarzem. Większość ekspertów ma doświadczenie w takich sprawach. Pamiętajmy, że jeśli coś wydaje się tak dobre, że aż wierzyć się nie chce, prawdopodobnie dobre nie jest.

Oprócz powyższych metod na zmniejszenie bólów artretycznych, należy chronić stawy. Należy unikać przebywania w jednej pozycji przez długi okres czasu, nie robić wszystkiego naraz i nie nadwyrężać się zbytnio nawet przy prostych ćwiczeniach. Oczywiście nie ma złotego środka dla wszystkich, dlatego należy spróbować i wybrać rzeczy które najlepiej pomagają właśnie tobie.

Podziel się ze znajomymi