Zmiany skórne, a nowotwór

concept of cosmetic effects, treatment and skin care.  face of y
Dodano: 11:33 11 marca 2014
Aktualizowano: 11:33 11 marca 2014
Źródło:

Jak każdy nowotwór, tak również ten atakujący skórę nie robi tego w sposób nagły. Początkowo może rozwijać się w sposób bezobjawowy, ale pojawiają się pewne symptomy, które mogą na ten problem zdrowotny wskazywać. Jak zauważyć rozwijającego się raka?

Przede wszystkim dość uważnie trzeba obserwować swoją skórę. Mogą pojawić się tak zwane zmiany przedrakowe, które potem przekształcają się w czerniaka, lub np. raka kolczystokomórkowego. Co ważne, nie każda rana, pieprzyk, czy zaczerwieniony punkt na skórze, będzie oznaczać nowotwór. Każda taka zmiana może ustąpić sama, lub po wielu latach faktycznie dać początek rozwojowi raka skóry. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja, ale przede wszystkim regularne konsultacje z lekarzem.

Naszą czujność wzbudzić powinny zmiany związane z promieniowaniem UV. Lubimy – zwłaszcza osoby młode – wystawiać swoją skórę na ich działanie. Opalanie się w sposób nieodpowiedzialny może grozić zmiany skórnymi. Niektóre z nich mogą się jednak pojawiać dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Przykładem takich zmian są rogowacenia słoneczne, nazywane też starczymi. Pojawiają się one u osób, które bardzo często „wystawiają” skórę na działanie promieni słonecznych. Może to być związane z ich pracą czy też stylem życia. Zazwyczaj tego typu zmiany pojawiają się u osób starszych. Skóra staje się bardziej sucha, zaczyna przypominać pergamin. Pojawiają się żółtawe przebarwienia. Kolejnym etapem jest wystąpienie rogowaceń. W części przypadków może rozwijać się z nich rak. Najczęściej tego typu zmiany atakują skórę głowy.

Róg skórny to jedna z odmian opisywanego wyżej objawu. Może on wystąpić nie tylko u dorosłych, ale również i dzieci. Zazwyczaj nie są to zmiany duże, a lokalizują się w okolicy twarzy. Rak skóry może też rozwinąć się z tzw. skóry pergaminowej. Jest to rzadkie schorzenie, którego główną cechą jest nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych. W nowotwór skóry mogą również rozwinąć się zmiany spowodowane częstym naświetlaniem promieniami Roentgena.