Wypadanie włosów po chemioterapii


Administrator

Dodano: 09:54 18 sierpnia 2011
Aktualizowano: 08:58 22 lipca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Najczęstszymi skutkami ubocznymi jest utrata wagi i ogólne narażenie organizmu na infekcje. Podczas, i zaraz po chemioterapii musimy szczególnie dbać o stan swojego zdrowia. Ja skupię się na na jeszcze jednym skutku ubocznym, który może nie jest tak istotny dla panów, ale bez wątpienia może wpływać na i tak już rozchwianą psychikę, szczególnie u osób dla których włosy są istotnym elementem ich wyglądu (chociażby kobiet i dzieci).

Jak wiadomo leki które stosowane są w chemioterapii mają za zadanie atakowanie komórek „zarażonych” nowotworem. Jednocześnie jednak działają one w taki sposób na te, które są zdrowe. Nie zostają oszczędzone też mieszki włosowe. Tracimy zarówno fryzurę znajdującą się na naszej głowie, jak i brwi, rzęsy, a także inne owłosienie znajdujące się na naszym ciele. Ilość, jak i zasięg traconych włosów zależy przede wszystkim od tego jak długo trwa leczenie i jakie leki zostają w nim zastosowane. Pewne jest to, że włosy będą nam wypadać podczas całego leczenia. Zazwyczaj rozpoczyna się to około dwóch tygodnia od początku chemioterapii i trwa nawet miesiąc po jego zakończeniu.

Dobrą informacją jest fakt, że odzyskamy utracone włosy. Zaczynają one odrastać już 2 miesiącu po zakończeniu chemioterapii. Początkowo będą one wyglądały nieco inaczej niż przed ich utratą. Mogą być poskręcane, a także siwe. Wynika to z tego, że mieszki odpowiedzialne za ich produkcję wciąż jeszcze nie funkcjonują w pełni po zastosowaniu chemioterapii. Te włosy wypadną, ale te które urosną w następnej kolejności będą już tymi na które czekamy. Nie ma skutecznego sposobu na powstrzymanie łysienia w trakcie chemioterapii. Najlepiej po prostu się nastawić na to, że włosy nam wypadną, mając jednocześnie na uwadze, że odrosną. Poza tym akurat w tym konkretnym przypadku nie ten fakt jest przecież najważniejszy.

Podziel się ze znajomymi