Nowotwory kości

TO8029j1Lgridg9C2sh03oRSzKR2xk.jpg


Administrator

Dodano: 13:30 7 kwietnia 2009
Aktualizowano: 08:53 22 lipca 2013
Źródło:

Nowotwory złośliwe kości to niezwykle groźne nowotwory, które mogą prowadzić do deformacji i zniekształceń. Artykuł przedstawia sposoby diagnozy i leczenia choroby nowotworowej.

Nowotwory złośliwe kości

Nowotwory złośliwe kości to stosunkowo rzadkie choroby, które mogą wystąpić w każdym wieku, często rozwijają się u dzieci i młodzieży. Występuje kilka rodzajów:

- mięsak kościopochodny i mięsak Ewinga – najczęściej u dzieci

- mięsak okołokostny – guz występujący u dorosłych, wolno rosnący

- chrzęstniakomięsak – nowotwór rozwijający się u dorosłych, w chrząstkach kolana, tułowia, ramion i górnych odcinków ud

- guz wielokomórkowy – najczęściej pojawia się u kobiet, często w kolanie

- szkliwiak – najczęściej rozwija się w podudziu w kościach długich

- struniak – rozwija się w kręgach dolnego odcinka kręgosłupa, również w kościach czaszki, często upośledza wzrok

Z reguły nowotwory kości u dzieci rozwijają się w okresie intensywnego wzrostu, przyczyna nowotworu kości nie jest jednak znana. Uważa się, że do nowotworu przyczynia się nadmierna ekspozycja na promienie X podczas badań rentgenowskich. Czynnikiem wpływający na rozwój nowotworu to choroba Pageta powodująca przerost kości. Najważniejszym objawem nowotworu kości są bóle kostne, które nie ustępują nawet po środkach przeciwbólowych. Do innych objawów należą takie jak: złamania kości bez wyraźnej przyczyny, osłabienie, utrata apetytu, spadek ciężaru ciała i częste stany podgorączkowe.

Diagnoza

Po badaniu ogólnym najczęściej zleca się choremu badania radiologiczne okolicy podejrzanej o nowotwór. Czasami wymagane jest badanie całego kośćca oraz badanie płuc. Specjalistyczne badania przeglądowe umożliwiają lokalizację nowotworu. Badania stosowane w diagnostyce nowotworu kości to scyntygrafia, dożylne podanie substancji radioaktywnej i użycie specjalistycznej kamery pozwalającej ocenić miejsca ze wzmożonym przepływem krwi, co jest oznaką nowotworu. Ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badania tkanki pobranej z guza.

Leczenie

W przypadku nowotworu kości leczenie najczęściej polega na zabiegu chirurgicznym, nie oznacza to jednak, że amputacja jest konieczna. Czasami guz usunięty jest zostawiając margines dla tkanek zdrowych a radioterapia i chemioterapia niszczy ewentualnie pozostawione komórki nowotworowe. W przypadku amputacji, ubytek uzupełnia się metalem lub dokonuje się przeszczepu kości. Niektóre nowotwory kości np. mięsak Ewinga udaje się wyleczyć samą chemioterapią i radioterapią.

Podziel się ze znajomymi