Nowotwór piersi

YN2EA0t4vF9839a0d614q5qPtYD3l1.jpg


Administrator

Dodano: 10:52 13 stycznia 2011
Aktualizowano: 08:55 22 lipca 2013
Źródło: www.webmd.com

W dzisiejszych czasach rak piersi nie oznacza tego samego co 20 lat temu. Coraz więcej kobiet udaje się wyleczyć dzięki większej świadomości, wcześniejszemu wykrywaniu problemu i rozwojowi medycyny. Istnieje mnóstwo powodów by mieć nadzieję na szybkie wyleczenie.

Objawy raka piersi
Często rak piersi nie objawia się niczym, ale czasami daje on o sobie znać. Objawy mogą obejmować:
- bezbolesny guzek w piersi
- zmianę rozmiaru lub kształtu piersi
- opuchliznę w okolicy pachy
- zmiany lub wyciek z sutków

Ból piersi może być również objawem raka, jednak nie zdarza się to często.

Objawy zapalnego raka piersi
Zapalny rak piersi jest rzadkim, szybko rozwijającym się typem raka, który często nie powoduje utworzenia się guzków. Zamiast tego, skóra na piersi staje się gruba, zaczerwieniona i wygląda na jak skórka pomarańczowa. Można też odczuwać jej bolesność, jest wrażliwa i występuje na niej coś na kształt wysypki.

Rak piersi i mammogram
Im wcześniej rak piersi jest zdiagnozowany, tym łatwiej go wyleczyć. Mammogramy, prześwietlenia piersi pozwalają na wykrycie guzów zanim urosną na tyle by być odczuwalne. Kobietom powyżej 40 roku życia rekomenduje się wykonywanie mammogramu co rok, kobietom powyżej 50 a poniżej 74 roku życia co 2 lata. Warto zauważyć, że częstotliwość badania należy indywidualnie ustalać z lekarzem by uniknąć szkód powodowanych prześwietleniami.

Badanie ultradźwiękowe piersi i rezonans magnetyczny
Oprócz mammogramu twój doktor może zarządzić dodatkowego badanie piersi, np. badanie ultradźwiękami. Może ono zobrazować obecność cyst, guzków nie będących rakiem. Rezonans magnetyczny może być rekomendowany jako rutynowe badanie u niektórych kobiet z większym ryzykiem raka.

Samobadanie piersi
Kiedyś rekomendowano by kobiety badały piersi raz na miesiąc. Jednak badania wykazały, że samobadanie piersi odgrywa małą rolę w diagnozowaniu raka. Ostatnie badania pokazują, że znajomość swoich piersi jest ważna tak by zauważyć jakiekolwiek zmiany. Jeżeli jednak chcesz wykonywać badanie piersi regularnie naucz się odpowiednich technik od lekarza.

A jeżeli znajdę guzek?
Po pierwsze, nie należy panikować. 80% guzków piersi nie zawiera komórek rakowych. Guzki te są nieszkodliwymi cystami lub zmianami tkanek związanymi z cyklem menstruacyjnym. Jednak powinnaś dać znać lekarzowi od razu jeżeli pojawi się jakaś zmiana w piersi. Jeżeli jest to rak, im wcześniej jest zdiagnozowany tym lepiej. Jeżeli nie, sprawdzenie go uspokoi cię znacznie.

Biopsja piersi
Jedyną pewną formą sprawdzenia czy guzek jest nowotworowy jest zrobienie biopsji. To oznacza pobranie próbki tkanki do badania laboratoryjnego za pomocą cienkiej igły. Czasami wykonuje się zabieg chirurgiczny by do badań pobrać cały guzek. Można wtedy zdiagnozować czy guzek jest rakiem i jeśli tak, jakim jego rodzajem. Istnieje kilka form raka piersi a sposoby ich leczenia zależą od rodzaju raka.

Rak piersi wywołany przez zmiany hormonalne
Niektóre rodzaje raka są wywołane przez estrogen i progesteron. Biopsja może ujawnić czy guzek jest wrażliwy na estrogen czy progesteron. Dwa na trzy rodzaje raka są wrażliwe na hormony. Istnieje kilka leków utrzymujących hormony w ryzach i tym samym hamujące rozwój raka.

Etapy rozwoju raka
W momencie kiedy rak piersi zostaje zdiagnozowany kolejnym krokiem jest sprawdzenie jak jest duży i jak szybko się rozprzestrzenia. To etapy jego rozwoju. Lekarze używają stopni 0-4 by opisać czy nowotwór zlokalizowany jest w piersi, zaatakował węzły chłonne albo innego organy np. płuca. Wiedza dotycząca rodzaju i etapu raka piersi pomaga stworzyć odpowiednią strategię leczenia.

Operacja chirurgiczna
Istnieje wiele rodzajów operacji raka, od wycięcia okolic guza po usunięcie całej piersi (mastektomia). Najlepiej przeanalizować zalety i wady obu procedur przed podjęciem decyzji na temat tego co jest najlepsze dla danej pacjentki.

Radioterapia
Radioterapia używa promieni by zabić komórki rakowe, często stosuje się ją po operacji wycięcia guza by usunąć wszystkie komórki jakie jeszcze pozostały. Używana jest wraz z chemioterapią przy nowotwory które przeniosły się na inne organy. Efekty uboczne to znużenie i opuchnięcie oraz uczucie oparzenia leczonego obszaru.

Chemioterapia
Chemioterapia to używanie leków by zabić komórki rakowe w organizmie. Leki często są wstrzykiwane, czasami zażywane doustnie. Chemioterapię stosuje się po operacji by zmniejszyć ryzyko nawrotów raka. Efekty uboczne chemioterapii to utrata włosów, nudności, zmęczenie i większe ryzyko infekcji.

Terapia hormonalna
Terapia hormonalna pomaga przy raku spowodowanym hormonami. Ten rodzaj raka rozwija się w odpowiedzi na zmiany estrogenu i progesteronu w organizmie. Terapia hormonalna może zablokować jego rozwój. Najczęściej stosuje się ją po operacji chirurgicznej by nie doprowadzić do jego nawrotów. Zmniejsza też ryzyko zachorowania u kobiet o wysokim ryzyku.

Życie po diagnozie
Nie ma wątpliwości, że rak jest doświadczeniem wpływającym na całe życie. Leczenie może cię wymęczyć. Możesz mieć trudności z wykonywaniem swoich obowiązków zarówno w domu jak i w pracy, nie mieć sił na spotkania towarzyskie co prowadzi do poczucia bycia wyizolowanym. Bardzo ważnym jest by szukać wsparcia u rodziny i przyjaciół. Mogą towarzyszyć ci podczas leczenia, pomagać przy obowiązkach domowych i przypominać, że nie jesteś sama. Wiele osób przyłącza się do grup wsparcia, czy to na żywo czy przez internet.

Rekonstrukcja piersi
Wiele kobiet, którym usunięto pierś, przechodzi rekonstrukcję piersi. To oznacza utworzenie skóry, sutka i tkanki piersi wyciętej podczas mastektomii. Rekonstrukcja może być wykonana za pomocą implantu albo tkanki pobranej z innej części ciała np. brzucha. Niektóre kobiety chcą mieć wykonaną rekonstrukcję w tym samym momencie co mastektomię jednak można ją zrobić kilka miesięcy później.

Dlaczego ja?
Największym czynnikiem ryzyka jest bycie kobietą, mężczyźni również chorują jednak rak piersi zdarza się kobietom 100 razy częściej. Inne czynniki ryzyka obejmują wiek ponad 55 lat i historia choroby w rodzinie. Należy jednak mieć na uwadze, że 80% kobiet chorujących na raka piersi nie ma historii choroby w rodzinie.

Geny nowotworu piersi
Niektóre kobiety mają wysokie ryzyko zachorowania ponieważ odziedziczyły zmiany w pewnych genach. Geny znane z tego, że biorą udział w raku piersi nazywane są BRCA1 i BRCA2. Kobiety z mutacjami tych genów mają o 80% większe ryzyko zachorowania w pewnym momencie swego życia.

Czynniki ryzyka które można kontrolować
Nadwaga, mała aktywność fizyczna i picie napojów alkoholowych (1 dziennie) zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Ryzyko zwiększają również tabletki antykoncepcyjne i niektóre rodzaje hormonalnej terapii postmenopauzalnej. Ryzyko zanika w momencie w którym przestaje się zażywać leki.

Podziel się ze znajomymi