Mity na temat raka piersi

woman checking breast for signs of cancer
Dodano: 10:59 8 października 2013
Aktualizowano: 10:59 8 października 2013
Źródło:

Nowotwór to jedna z tych chorób, które u każdego wzbudzają uczucie strachu. Kojarzone są z czymś nieuleczalnym i śmiertelnym. Na temat raka – w tym również piersi – funkcjonuje wiele mitów, które zaburzają prawdziwy obraz.

Jednym z częściej powtarzanych stwierdzeń jest to, że każdy wykryty guz oznacza raka. Nie jest to prawda. W większości przypadków,  wykryte zmiany w piersi okazują się niezłośliwe. U kobiet poniżej 30 roku życia mogą na przykład pojawić się tak zwane gruczolaki. Przed czterdziestką mogą wystąpić zgrubienia, które wcale nie oznaczają nowotworu. Kolejny mit, to przekonanie, że rak w tym miejscu naszego ciała dotyczy tylko i wyłącznie kobiet. Jest to nieprawda. U mężczyzn może wystąpić nowotwór sutka. Według szacunków u około 1 procenta panów w ciągu każdego roku (w naszym kraju) pojawi się ten problem.

Kolejny mit, to raczej przekonanie dotyczącego tego, że badania mammograficzne (regularne) w zupełności wystarczą. Dobrym rozwiązaniem byłoby badanie piersi w domu. To pozwala szybciej zareagować na ewentualne, wyczuwalne zmiany.

Rak piersi kojarzy się równie z całkowitą jej amputacją. Jest to mit, ponieważ obecnie istnieją metody pozwalające na zachowanie jak największej części gruczołu piersiowego. W tym celu wykorzystuje się również inne sposoby leczenia, które mają w tym pomóc. Mowa tutaj między innymi o chemioterapii, czy stosowaniu hormonów. Kolejny mit dotyczy tego, że rak piersi objawia się zawsze guzkiem. Nie jest to ani pierwszy objaw, ani też jedyny. O nowotworze może świadczyć ból, powiększenie i zaczerwienie piersi. Zmiana kształtu brodawki również może oznaczać raka. Te objawy nie są z nowotworem jednoznaczne, ale powinny być sygnałem do odwiedzenia lekarza. Podobnie jest oczywiście jest w sytuacji, kiedy pojawi się wyczuwalna zmiana (guzek itp.). Nie jest on jak wspominałem równoznaczny z nowotworem, ale lepiej umówić się na wizytę u lekarza.

Podziel się ze znajomymi