Jak można chronić się przed rakiem piersi

W6jEfIgVS8j0w0I64Bm7DKwXu8HBFJ.jpg


Administrator

Dodano: 08:56 25 maja 2011
Aktualizowano: 08:57 22 lipca 2013
Źródło: Autor: Sylwia Śliż


Badanie przeprowadzone przez naukowców pokazują, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem chronienia się przed rakiem jest karmienie piersią. Każdy miesiąc karmienia ma znaczenie i w istotny sposób obniża ryzyko zachorowania, nawet u kobiet nosicielek genu BRCA1, wywołującego raka, ryzyko zmniejsza się o 10 procent. Co jeszcze możesz by uchronić się przed rakiem piersi?

Wybieraj produkty roślinne – zawarte w warzywach, owocach i ziarnach zbóż, drogocenne składniki można skutecznie wykorzystać w profilaktyce antynowotworowej. Postaw na bogatą w fitoestrogeny soję, indol obecny w kapuście i brokułach i likopen, którego dużo jest w pomidorach. Związki przeciwnowotworowe znajdziesz również m.in. w czosnku, zielonej herbacie, winogronach, imbirze, malinach i boczniakach.

Mięso jedz z umiarem – podejrzewa się, że ograniczenie mięsa w diecie może dać większą ochronę przed nowotworami niż samo zwiększenie ilości warzyw i owoców. Wskazane by nie przekraczać dziennie 80g mięsa i jego przetworów i zamiast czerwonego wybierać białe i wprowadzić więcej ryb.

Zadbaj o swoją psychikę i dobre relacje z ludźmi – psychiczne czynniki, które znacząco wpływają na wzrost ryzyka zachorowania na raka to: stres, nad którym zazwyczaj nie ma się kontroli, samotność i niemożność wyrażania siebie.
Aby chronić swoja psychikę dbaj o dobre samopoczucie, odpoczywaj, wysypiaj się i pielęgnuj w sobie optymizm i spokój ducha.

Hormony w równowadze – szczupła sylwetka to skuteczny sposób by utrzymać hormony w równowadze, bowiem ich produkcja wzrasta proporcjonalnie do wagi człowieka.

Dbaj o regularny wysiłek fizyczny – regularna aktywność fizyczna pomoże utrzymać właściwa wagę i uniknąć otyłości, która jak wiadomo jest jednym z istotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka.

Podziel się ze znajomymi