Czym jest radioterapia

0Nt1746e41cp5OM9E0o55HJ2LV5Aj0.jpg


Administrator

Dodano: 09:09 17 maja 2011
Aktualizowano: 08:56 22 lipca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur


Wiele się o niej mówi, chyba wszyscy znamy tę nazwę, ale tak naprawdę nie zawsze jesteśmy w stanie powiedzieć o co tak naprawdę w radioterapii chodzi. Postaramy się to dzisiaj nieco chociaż zmienić.

W tym sposobie leczenia wykorzystuje się tak zwane promieniowanie jonizujące. Mowa tu między innymi o promieniach Roentgena, radu, kobaltu czy gamma. Stosuje się radioterapię oczywiście, co wszyscy wiedzą w przypadku kiedy u kogoś wykryje się raka. Metoda ta wymaga ściśle określonych dawek promieniowania, oraz pola naświetlania. Chodzi o to, aby zminimalizować uszkodzenia zdrowych tkanek.

Mało kto wie, że radioterapię dzieli się na dwa rodzaje. Jeden z nich określony jest przedrostkiem tele- a drugi nazywany jest brachyterapią. Różnica między nimi polega przede wszystkim na innym źródle promieniowania wykorzystywanych w tych metodach. W tym pierwszym wypadku promienie „idą” z zewnątrz, a w tym drugim źródło umieszcza się bezpośrednio w guzie, bądź blisko niego, ale cały czas w naszym ciele. W przypadku raka tarczycy stosuje się też doustne, bądź dożylne podawanie izotopów promieniotwórczych.

Jeśli po ostatnim zdaniu zapaliła się Wam czerwona lampka to jest to normalny objaw. Niestety radioterapia to metoda bardzo szokowa dla naszego organizmu. W końcu poddajemy się dobrowolnie promieniowaniu. Pierwsze skutki uboczne pojawiają się już właściwie w kilka godzin po naświetlaniu i są to nudności, oraz wymioty. Potem następuje wyciszenie, zwane okresem utajenia. Pozornie przechodzimy bez ubocznych dolegliwości, ale trwa destrukcja szpiku kostnego. Kiedy następuje zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek osoba, która jest poddawana radioterapii jest najbardziej narażona na infekcje. W tym okresie nawet zwykłe przeziębienie może być niezmiernie groźne. Po okresie utajenia zaczyna się najgorsza część, kiedy to nasz organizm dopada choroba popromienna. Wysoka temperatura, ostra biegunka (często z krwią), a także brak łaknienia. Może dojść nawet do odwodnienia organizmu.

Na szczęście jeśli leczenie zakończy się sukcesem i nie trwa ono zbyt długo zdrowe komórki będą się w stanie odrodzić. Oczywiście powrót do normalnego stanu organizmu może być niezmiernie długi, a zależy tak naprawdę od wielu czynników w tym tego jak dużo nasz organizm był poddawany promieniowaniu.