Czerniak – nowotwór skóry

WUI0F9R4i3kzY0TDD6GIsxN4J39n9x.jpg


Administrator

Dodano: 12:14 14 sierpnia 2012
Aktualizowano: 09:00 22 lipca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Prawda jest jednak taka, że 90% czerniaków dotyczy właśnie jej. Zdarzają się jednak równie groźne przypadki, że umiejscowia się on gdzie indziej. Zasada jest dość prosta. Czerniak może pojawić się tam gdzie są komórki barwnikowe. Dobrym przykładem jest gałka oczna. Bywa też, że występuje w jamie ustnej, błonie śluzowej, a nawet w okolicach narządów płciowych.

Najczęściej jednak czerniak pojawia się tam, gdzie występują na naszej skórze zmiany barwnikowe, chociażby pokroju pieprzyków. Te z kolei mogą być efektem zbyt długiego wystawiania naszego ciała na działanie promieni słonecznych. Dlatego tak istotne jest dbanie o skórę w czasie urlopu. I tak, czerniak rozróżnia też w pewien sposób płeć. U mężczyzn dużo częściej występuje na tułowiu, a u kobiet pojawia się dużo częściej na twarzy i kończynach. Istotne jest przyglądanie się zmianom barwnikowym, które to u siebie zauważymy. Jeśli zaczynają one zmieniać kolor albo też swędzą, to znak iż możemy mieć poważniejszy problem.

Czerniak złośliwy jest uznawany za najbardziej groźną formę raka, która dotykać może naszą skórę. Jeszcze jakiś czas temu był w ogóle uważany za chorobę, która jest nieuleczalna, a do tego nie daje nam żadnej szansy na długie życie. Obecnie wszystko zależy przede wszystkim od tempa, w jakim czerniak zostanie wykryty, ale także w jakim stadium się on znajduje. Jeśli będziemy mieli szczęście i rak skóry nie dał jeszcze przerzutów to jest szansa na leczenie operacyjne. Wycina się znamię, najczęściej niestety ze sporym kawałkiem zdrowej skóry. Jednak to nie koniec naszego problemu. Osoba, która miała czerniaka i został on usunięty jest skazana na wieloletnie wizyty u specjalisty. Jego głównym zadaniem będzie kontrolowanie skóry pacjenta, czy przypadkiem nie pojawiły się kolejne zmiany skórne.

Podziel się ze znajomymi