Co jeść, aby chronić się przed rakiem płuc?

Dodano: 14:01 10 września 2013
Aktualizowano: 14:01 10 września 2013
Źródło:

Czy odpowiednio skonstruowany jadłospis może chronić nas przed rakiem płuc? Odpowiedź jest złożona. Głównym czynnikiem powodującym tę chorobę jest palenie tytoniu. Na to, najbardziej wymyślnie ułożone menu nie pomoże. Są jednak pewne produkty, które mają w sobie składniki zwiększające nasze szanse na to, że unikniemy raka płuc.

 

Oczywiście nie oznacza to, że możemy sobie dalej palić paczkę papierosów dziennie. Nie tędy droga. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie raka płuc jest niepalenie. Istnieją jednak pewne składniki odżywcze, które mogą nas chronić przed tą chorobą. Przede wszystkim w naszej diecie antyrakowej powinny znaleźć się zielone warzywa liściaste. Dlaczego akurat one? Zawierają sporo kwasu foliowego. To składnik, któremu „udowodniono” działanie antyrakowe. Zresztą, tak nawiasem mówiąc, kwas foliowy jest niezbędny dla funkcjonowania naszego organizmu.

 

Co jeszcze powinniśmy jeść, jeśli chcemy chronić się przed rakiem? Okazuje się, że czosnek jest świetnym rozwiązaniem. Naukowcy udowodnili, że znajduje się w nim ponad 30 substancji, które mają działanie przeciwrakowe. Mowa tutaj między innymi o kwercytynie. Wspominane już zielone warzywa, to przede wszystkim bogactwo antyoksydantów. Te z kolei przeciwdziałają pojawianiu się komórek nowotworowych. Co ważne – nie dotyczy to tylko raka płuc. O tym warto pamiętać i dodać do swojego jadłospisu zielone warzywa liściaste.

 

Flawonidy, kumaryny i terpeny – te składnik również określane są jako przeciwnowotworowe. Gdzie je znajdziemy? Przede wszystkim w owocach cytrusowych. Dlatego właśnie powinny być one obecne w naszym menu. Co ciekawe, wspomniane substancje (to oczywiście przykłady, bo jest ich dużo więcej) nawzajem wzmacniają swoje działanie. Na koniec soja. Ona również powinna znaleźć się w menu przeciwrakowym. Zawiera w sobie między innymi saponiny. Wykazują one silne działanie przeciwnowotworowe.

Podziel się ze znajomymi