Stopnie rozwoju nowotworu piersi

2K3lvobzGwlPnFlha3g5aXttFzXXAi.jpg


Administrator

Dodano: 08:30 15 kwietnia 2011
Aktualizowano: 08:55 22 lipca 2013
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Każdą zmianę w wyglądzie piersi należy pokazać lekarzowi, nie musi to być zmiana nowotworowa, jednak lepiej to sprawdzić. W 80 % zmiany w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniak lub brodawczaki, nie wymagające leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.

Jak rozwija się nowotwór?

I stopień – guz ma średnicę mniejszą niż 2 centymetry, w badaniu histopatologicznym pobranego wycinka nie ma komórek nowotworowych, a guz nie zawsze musi być operowany.
II stopień – guz ma średnicę 2-4 centymetrów, komórki rakowe znajdują się w materiale pobranym do badania oraz w węzłach chłonnych pod pachą, konieczna jest operacja.
III stopień – guz ma średnicę ponad 4 centymetry, rak zajął także skórę piersi i węzły chłonne, operacja jest konieczna.
IV stopień – guz jest bardzo duży, komórki rakowe dają przerzuty do kości, wątroby i płuc.

Bardzo wczesny rak – I i II stopień jest uleczalny w 90 procentach przypadków, zaawansowanie choroby o choćby jedno stadium zmniejsza szansę na wyleczenie o 25 procent. Dlatego tak ważne jest samobadanie oraz regularne badania kontrolne, im wcześniejsze stadium rozwoju choroby tym większe szanse na powodzenie terapii.

Podziel się ze znajomymi