Czym właściwie jest trądzik


Administrator

Dodano: 11:42 17 lutego 2011
Aktualizowano: 09:45 20 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym właściwie jest trądzik? Czy są tak naprawdę popularnie określane: pryszcze? Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego? Ile jest rodzajów tego schorzenia? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania, a przy okazji zapoznać się z można powiedzieć największym naturalnym wrogiem urody młodych (chociaż nie tylko) ludzi.

Sama nazwa trądzik pochodzi z greki i oznacza wyprysk, dodajmy, skórny. Istnieje kilka odmian trądziku. Wbrew pozorom nie ogranicza się on tylko do naszej twarzy i pryszczy. Trądzik różowaty na ten przykład objawia się co prawda właśnie na naszej twarzy, ale w postaci zaczerwień, które nieleczone zamienić mogą się w nie przyjemnie wyglądające grudki i zgrubienia. Ten typ dotyka głównie kobiety i to w wieku 30-40 lat. Z kole trądzik chlorowaty najczęściej występuje u osób, których skóra wystawiona jest na działanie toksyn. Staje się ona pełna szpecących zgrubień. Pamiętajcie sytuację z byłym prezydentem Ukrainy – Juszczenko? On to właśnie miał w wyniku zatrucia go toksynami.

Ten najbardziej klasyczny typ trądziku występuje u ludzi młodych, którzy dojrzewają fizycznie. Dotyka on nie tylko naszej twarzy, chociaż tam jest najbardziej widoczny. Równie dobrze może pojawiać się na dekolcie, czy na plecach. Można powiedzieć, że główna przyczyna leży w genetyce. Bo to właśnie te czynniki wpływają na wielkość gruczołu łojowego, a to z kolei między innymi oczywiście ma wpływ na zasięg i częstotliwość występowania trądziku. W przypadku tej łagodniejszej formy pryszczy wystarczy tak naprawdę odpowiedni tonik i higieny można przejść przez ten „trądzikowy” okres w dość łagodny sposób. Poza tym istnieje całkiem sporo preparatów, które to złuszczają chociażby szybciej naskórek, regulują wydzielanie się łoju. Wszystko po to, abyśmy pozbyli się tej łagodniejszej formy trądziku. Ci którzy mają więcej wyprysków w odcieniach czerwieni nie powinni ich bagatelizować, bo po nich mogą zostać ślady nawet na całe życie.

Ciekawostką na koniec może być informacja, że trądzik może również dotknąć niemowlaków. Może on się pojawić w wyniku stosowania przez rodziców nieodpowiednich kosmetyków dla dzieci, a także samoistnie. To ostatnie związane jest z wydzielaniem przez organizm zbyt dużej ilości sebum.

Podziel się ze znajomymi