Refleksoterapia

4Ql4PVTb5wRJzpH586J76D2y5lrHXj.jpg
Dodano: 08:50 1 sierpnia 2008
Aktualizowano: 11:21 3 lipca 2012
Źródło:

Refleksoterapia to terapia, która polega na stosowaniu nacisku na określone punkty stóp, dłoni i twarzy w celu stymulacji naturalnych procesów samouzdrawiających organizmu.

Osoby praktykujące refleksoterapię wierzą, że każdy punkt stóp i dłoni ma swój odpowiednik w całym organizmie. Pobudzanie punktów czynnych energetycznie na stopach i dłoniach wywołuje odruchową reakcję organizmu w odpowiadających im fragmentach struktury ciała. W refleksoterapii stosuje się tzw. Zasadę przeciwnych receptorów. Opiera się ona na przekonaniu, iż górne części ciała mają swoje odpowiedniki w jego dolnej części. Lewa noga jest na przykład przeciwstawnym receptorem lewego ramienia, a prawa ręka jest związana z prawą stopą.

Terapia opiera się na założeniu, wedle, którego ciało ludzkie podzielone jest na dziesięć stref biegnących pionowo od końców palców u nóg do czubka głowy i od czubka głowy do końca palców u rąk. Te partie ciała, które znajdują się w jednej strefie, połączone są ze sobą energetycznie. Poprzez odpowiednie oddziaływanie (masowanie bądź uciskanie) na stopy i dłonie można wpłynąć na organy leżące w tej samej strefie.

Na spodniej stronie stopy znajduje się ponad 70 tysięcy zakończeń nerwowych, połączonych z całym ciałem. Impulsy wywoływane masowaniem lub uciskaniem stóp i rąk przesyłane są do wszystkich obszarów mózgu i ciała. W ten sposób można poprawiać pracę układu krążenia oraz układu limfatycznego, co ogólnie wpływa na poprawę funkcjonowania organizmu.

W ludzkim ciele znajduje się dziesięć stref nazywanych kanałami. Układają się one proporcjonalnie – pięć po prawej oraz pięć po lewej stronie ciała. Narządy umiejscowione w tej samej strefie połączone są ze sobą nerwowo i energetycznie. Choroba, dolegliwość wykryta w jednej ze stref może się po niej rozprzestrzenić, a następnie zablokować kanały uniemożliwiając pozytywny przepływ energii do poszczególnych narządów. Przykładowo choroba prawej nerki może sprawić, że człowiek jest bardziej podatny na zaburzenia na przykład pracy prawego oka. Pobudzenie odpowiedniego miejsca na stopie (tzw. Punkt refleksoryczny), może przywrócić równowagę całej strefy, tym samym odblokować płynącą w niej energię i poprawić jej ogólne funkcjonowanie.

Sesja refleksoterapeutyczna odbywa się w ciepłym, komfortowym gabinecie. W pokoju panuje cisza lub leci spokojna, relaksująca muzyka. Terapeuci podczas pierwszego spotkania zbierają informacje na temat dolegliwości oraz sposobu życia pacjenta. Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o zdjęcie butów oraz skarpetek, w celu bezpośredniego oddziaływania na poszczególne rejony stóp. Ułatwieniem może być także, natarcie stóp bądź dłoni talkiem. Czas trwania sesji waha się od 30 do 60 minut. W trakcie, którego pacjent siedzi wygodnie na fotelu bądź leży na kozetce. Otwarcie oraz zakończenie sesji terapeutycznej obejmuje technika relaksacyjna, mająca na celu uwolnienie przepony, kostek oraz stawów od nienaturalnych napięć. Masaż obejmuje początkowo całą stopę, dopiero później uwagę terapeuty skupia obszar związany z dolegliwością. Ból w większości przypadków nie towarzyszy sesji terapeutycznej. Zazwyczaj pacjenci podczas trwania zabiegu odczuwają łaskotanie w ramionach i rękach. Jest to reakcja normalna, będąca objawem polepszenia krążenia krwi w organizmie. Po zakończeniu sesji samopoczucie pacjenta zależy przede wszystkim od indywidualnych cech człowieka. Jedni odczuwają odprężenie oraz chęć działanie inni natomiast zmęczenie.

Refleksoterapia jest terapią, która może by stosowana przez ludzi w każdym wieku. Może służyć zwalczaniu, leczeniu dolegliwości bądź zapewnieniu ogólnego, dobrego stanu zdrowia.
Może być stosowana przez kobiety w ciąży oraz przez dzieci. Samoleczenie jest bezpieczne oraz skutecznie w przypadku lżejszych dolegliwości. Jednak konieczne jest wcześniejsze zaznajomienie się z obszarami znajdującymi się na dłoniach oraz stopach dla własnego bezpieczeństwa.

ZABIEGI STOSOWANE PRZY KONKRETNYCH DOLEGLIWOŚCIACH:

Niepokój
- delikatny masaż, głaskanie i naciskanie opuszkiem kciuka
- skoncentrowanie na strefach odpowiadających splotowi słonecznemu, nerkom i nadnerczom

Bóle pleców
- masaż powinien rozpocząć się od stymulacji obszarów związanych z barkami, kolejno kciuk przesuwany jest w stronę pięt wzdłuż strefy kręgosłupa
- zabieg powinien być wykonany cztery razy na każdej stopie


- początkowo masaż powinien obejmować strefy odpowiadające głowie i szyi, następnie obszary związane z jelitem cienkim i kręgosłupem
- masażem powinny być objęte obie stopy, wpierw prawa następnie lewa

Przeziębienie
- wpierw masażem objęta jest strefa głowy, następnie należy uciskać strefy odpowiadające organom związanym z dolegliwością
- w przypadku gorączki przydatne jest rozmasowanie obszaru odpowiadającego przysadce mózgowej

POSZCZEGÓLNE STREFY STÓP:

Palce
- odpowiadają strefom głowy i szyi

Pięty
- związane są z prawą stroną miednicy i odpowiadają nerwowi kulszowemu

Kostki
- związane są z obszarem miednicy i organami rozrodczymi

Miękkie umięśnione wzgórki
- związane są z płucami, klatką piersiową i barkami

Zewnętrzna część stóp
- odpowiada ramionom, barkom, biodrom, nogom i dolnej części kręgosłupa

Podziel się ze znajomymi