Czym jest mindfulness?

Dodano: 09:52 29 maja 2017
Aktualizowano: 09:52 29 maja 2017
Źródło:

Czy Wasze codzienne życie, to ciągła gonitwa? Na okrągło, między domem a pracą? W międzyczasie obarczeni jesteście dziesiątkami obowiązków, które wydaje się nie mieć końca? Czas znaleźć  odrobinę spokoju. Sposobu, który pozwoli w końcu odpocząć.

Sposobów na to jest wiele. Jedni uciekają w książki, inni wyciszają się przed telewizorem. Spora jest też grupa osób stawiających na aktywność fizyczną. Każda z tych metod ma z punktu widzenia zwolenników, swoje zalety.

Jednym z możliwych rozwiązań jest mindfulness. Co to jest? Można to określić jako trening „uważności”. Tak przynajmniej w języku polskim jest to pojęcie tłumaczone. Mindfulness to można powiedzieć trening świadomego życia. Najczęściej przytaczana definicja mówi o tym pojęciu, jako o pewnej świadomej, nieosądzającej i skoncentrowanej na danej chwili, uwadze. W ramach treningu mindfulness pracuje się zarówno z umysłem, jak i ciałem. Techniki, które są w nim wykorzystywane, pochodzą z tradycji buddyjskiej.

Zwolennicy mindfulness przekonują, że regularne „trenowanie” ma między innymi pomóc zredukować stres, a także obniżyć ciśnienie krwi. Ma również pomóc osobom cierpiącym z powodu zaburzeń związanych z trawieniem. Te ostatnie bardzo często występują w przypadku przewlekłego stresu. Trening mindfulness ma również przynieść nam coś bardziej „niepoliczalnego”. Jego zwolennicy wskazują, że pozwala on „zrozumieć otaczający nas świat”.

Główną częścią mindfulness jest medytacja. Przynajmniej przez 10 minut dziennie. Należy w tym czasie skoncentrować się na czymś, przykładowo na oddechu. W przypadku mindfulness bardzo ważna jest regularność treningu. Jeśli celem ma być rozwiązanie problemu ze stresem, to polecana jest również joga (dokładniej system hata-joga).

Dla kogo jest mindfulness? Można powiedzieć, że dla wszystkich. Taki regularny trening ma pomagać między innymi osobom zmagającym się z chronicznym bólem lub mających problemy z ciśnieniem. Polecany jest też przy chorobach skóry i problemach z układem pokarmowym.