Wiatry i gazy


Administrator

Dodano: 23:04 7 lutego 2008
Aktualizowano: 08:46 3 października 2013
Źródło: Program "Lekarz Domowy" firmy PLAY Sp. z o.o.

Czy odczuwasz silne bóle w dole brzucha, które ustępują po wypuszczeniu gazów lub wypróżnieniu ?

Przyczyną tych dolegliwości może być nieżyt kurczowy jelit (nawracające bóle brzucha) lub zapalenie uchyłka, przy którym w ścianie jelita grubego pojawiają się obrzęki. Istnieje jednak także niewielkie prawdopodobieństwo raka jelita. Powinnaś udać się do lekarza, który zleci konieczne badania i postawi prawidłową diagnozę. Kurczowy nieżyt jelit (inaczej zespół jelita wrażliwego) jest to zaburzenie funkcji jelita grubego i nie ma nic wspólnego ze stanem zapalnym, a tym bardziej z rakiem i nie przyczynia się do jego powstania. Ból wywołany jest silnymi, nieregularnymi skurczami jelit, które mogą być spowodowane ich nadwrażliwością na składniki pokarmowe (szczególnie ostre przyprawy) lub stresem psychicznym i lękami. Zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się kurczowymi bólami podbrzusza, naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, uczuciem niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, dyskomfortem i wzdęciami. Jeżeli jednak do tych objawów dołączą niedokrwistość, krwawienie z odbytu, utrata masy ciała, gorączka, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ulgę w dolegliwościach może przynieść dieta wysokobłonnikowa (bogata w warzywa, owoce, chleb razowy, warzywa strączkowe). Unikaj stresowych sytuacji, przepracowania, niewyspania, odstaw wszelkie używki (kawę, alkohol, papierosy), które dodatkowo drażnią jelito. W przypadku uporczywych dolegliwości lekarz może przepisać Ci leki rozkurczające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Może ostatnio jadłaś duże ilości produktów zawierających dużo błonnika (chleb gruboziarnisty, płatki kukurydziane, warzywa, owoce, zwłaszcza orzechy lub fasolę) lub piłaś piwo ?

Takie produkty powodują powstawanie i nagromadzenie się gazów w jelitach. Nie powinno to budzić twoich obaw. Jeśli jest to dla Ciebie kłopotliwe, to po prostu ogranicz spożycie tych produktów.

Podziel się ze znajomymi