Jaka żywność łagodzi ból?

Dodano: 14:32 22 maja 2014
Aktualizowano: 15:53 22 maja 2014
Źródło:

Jedzenie może pomagać w leczeniu niektórych chorób. Odpowiednio skonstruowana dieta jest też ważną częścią procesu dochodzenia do zdrowia np. po zawale serca. Produkty żywnościowe dzięki swoim składnikom, czasem w dość nieoczywisty dla nas sposób, potrafią łagodzić niektóre objawy, takie jak np. ból.

Jest to symptom, który może dotyczyć różnych części naszego organizmu. Definicja bólu, określa go mianem subiektywnie przykrego i negatywnego wrażenia zmysłowego i emocjonalnego spowodowanego przez bodziec, który uszkadza tkankę. Produkty żywnościowe mogą pomagać przy określonym rodzaju bólu.

Zaczniemy do jamy ustnej. Kiedy boli nas ząb, to sposobem na ten problem może być goździk. Miażdżymy go i wkładamy do ust w miejscu w którym odczuwamy opisywany objaw. W podobny sposób możemy zastosować ząbek czosnku. Zamiast go jednak rozgniatać, lepiej przekroić i przyłożyć do zęba.

Jeśli cierpimy na reumatoidalne zapalenie stawów i pojawiające się w związku z nim bóle i obrzęki stawów, to rozwiązaniem może być dla nas łosoś. Ryba ta zawiera dużo kwasów tłuszczowych Omega 3, a te według badań, mają chronić przed rozwojem choroby, jak i łagodzić jej objawy. W przypadku tego problemu zdrowotnego w podobny sposób mają się też działać kurkuma i oliwa z oliwek.

W czasie bólów migrenowych pomocny może okazać się imbir. Jest on uznawany za naturalny zamiennik aspiryny. Można go dodawać zarówno jako przyprawa w kuchni, ale dobrym rozwiązaniem jest też herbata imbirowa. Jej przygotowanie jest niezmiernie proste. Uważajcie tylko z ilością imbiru w niej, bo ma on naprawdę ostry smak. Przy bólach mięśni rozwiązaniem mogą być… wiśnie. Okazuje się, że zawarte w nich antocyjany mają łagodzić ten objaw.

Na ból brzucha spowodowany przez zespół jelita drażliwego, lub w związku z problemami żołądkowymi, można stosować probiotyki, czyli żywe kultury bakterii. Znaleźć można je chociażby w jogurtach naturalnych. W przypadku bólu brzucha rozwiązaniem może być również herbata miętowa. Jeśli boli nas głowa, to też można próbować pozbyć się tej dolegliwości przy jej pomocy.