Jak poradzić sobie z biegunką?

Dodano: 10:54 11 marca 2014
Aktualizowano: 11:12 11 marca 2014
Źródło:

Może mieć ona bardzo różne przyczyny, ale w każdym przypadku ma jedną cechę wspólną – jest to dolegliwość męcząca. Ważne jest poznanie powodu biegunki i jeśli jest konieczność, wizyta w związku z tym u lekarza. Musimy też poradzić sobie z samym problemem, tak aby nie dopuścić do pojawienia się powikłań z nim związanych.

Przyczyn biegunki jest naprawdę wiele. Z jednej strony może być ona związana z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. To zdecydowanie najczęściej występujący powód. Biegunka może też wystąpić na tle nerwowym. Dolegliwość ta bywa związana z wahaniami hormonalnymi, ale także zatruciem toksyną. Za biegunkę w końcu, mogą być odpowiedzialne przewlekłe problemy z perystaltyką jelit. Jak więc widać, przyczyny mogą być naprawdę różne.

Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym możemy sobie poradzić z biegunką. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zastosowali gotowe preparaty, które można kupić w aptece. Skupimy się tutaj jednak na domowych sposobach. Jedną z proponowanych metod na biegunkę jest… jedzenie kawy. Wystarczy jedna, lub dwie łyżki. Oczywiście mowa o kawie sypanej. Ma to mieć działanie „zapierające”, a to przydaje się przy zwalczaniu biegunki. Hamować tę dolegliwość ma też siemię lniane. Jednocześnie działa ono osłonowo na ścianę jelita. Na biegunkę pomagać mają również jagody. Wystarczy zjeść łyżkę tych owoców. Może je również dodawać do herbaty.

Kolejnym polecanym sposobem jest jedzenie czekolady. Nie chodzi tutaj jednak o słodką, czy chociażby tę z dużą zawartością orzechów. Przy biegunce wykorzystajcie gorzką czekoladę. Im więcej w niej kakao, tym lepiej. Można też szukać pomocy w ziołach. Jest bardzo dużo takich roślin, które można wykorzystać w przypadku biegunki. Za przykład posłużyć może lukrecja, czy chociażby rumianek. Niektórzy polecają jako metodę leczenia, wykorzystanie ryżu. Najlepiej dodać do niego trochę startej marchewki. To zresztą danie, może być też pewnego rodzaju podstawą diety przy biegunce.