Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami

Ph3zGAM4OQnPhf97PRPu2eZm2u9lbO.jpg
Dodano: 22:21 26 sierpnia 2008
Aktualizowano: 12:29 2 lipca 2012
Źródło:

Leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia to bardzo ciekawy sposób leczenia, który naświetlony zostanie w tym artykule. Pijawki to dzisiaj jedne z najlepszych sprzymierzeńców chirurgów na całym świecie. W Polsce też ostatnio robią karierę, ale jak na razie jeszcze „po cichu”.

Jak działa hirudoterapia

Kilka lat temu Amerykańska Agencja do spraw żywności i leków FDA , która zajmuje się dopuszczaniem leków do obrotu, zatwierdziła hirudoterapię, czyli przystawianie pijawek do ciała, jako oficjalną metodę leczenia. Dziś w USA, Francji, Anglii, Rosji, Kanadzie, Anglii jest ona w pełni refundowana. Polska jest jednym z największych producentów pijawek, mimo to u nas nie ufa się jeszcze tej metodzie leczenia.

W czym może być pomocna hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami?

Najczęściej jest ona wykorzystywana do leczenia osób cierpiących na chorobę wieńcową. Ryzyko pojawienia się zawału u tych chorych maleje kilkakrotnie . Dzieje się tak dzięki wydzielanej przez pijawki hirudyny. W naczyniach wieńcowych rzadziej powstają skrzepy, które są przyczyna zawału. Hirudoterapia sprawdza się także w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył , nadciśnienia, chorobach skóry. Najwięcej zwolenników ma jednak wśród chirurgów. Przystawianie pijawek to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów leczenia niekonwencjonalnego ,stosowanego w wielu renomowanych szpitalach, między innymi w Ośrodku Replantacji Kończyn w Trzebnicy. Ośrodek ten różni się od pozostałych tym, że istnieje tutaj fundacja, która zbiera pieniądze na zakup pijawek. Chirurg naczyniowy dr hab. n. med. Maciej Kielar z I Katedry Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej mówi, że hirudoterapia jest uznawana na świecie i, ze istnieje wiele dowodów na jej skuteczne zastosowanie. Jeżeli mamy nadzieję ,że terapia pijawkami może pomóc choremu, inne leczenie do tej pory zawiodło, wtedy nie ma przeciwwskazań, żeby tą metodę zastosować. Oczywiście pacjent musi wyrazić zgodę na tą metodę. Pijawki użyte do takiego zabiegu muszą pochodzić z wiarygodnego źródła.

Jakiego rodzaju pijawki stosuje się w leczeniu chorych

Kiedy myślimy o pijawkach w naszych głowach rodzi się obraz oślizgłego, czarnego stworzenia pływającego w stawach. Te które wykorzystywane są w medycynie , są zupełnie inne. Pijawki lekarskie (łac. Hirudo medicinalis) muszą spełniać określone normy. Najbardziej przydatne w hirudoterapii są pijawki o długości około sześciu centymetrów długości. Dawniej pijawki te były łowione nie prędzej niż trzy dni przed planowanym zabiegiem. Obecnie używa się pijawki które się hoduje tylko w celach leczniczych. Przetrzymuje się je w sterylnych warunkach. Przechowywane są one w specjalnych pojemnikach. Nie mają one żadnego kontaktu z otoczeniem. Pijawki, które są używane do zabiegów, pochodzą ze sprawdzonych źródeł, czyli hodowli spełniających wszelkie wymagane normy.

W jaki sposób stosuje się pijawki?

Hirudoterapia jest metoda prostą i prawie bezbolesną .Pijawki wprawdzie mają trzy pary szczęk, ale ich ugryzienie przypomina ukąszenie komara. Wydzielają one substancje znieczulające i dlatego w czasie zabiegu prawie się nic nie czuje. Kiedy zabiegi są lżejsze stosuje się jednorazowo od 3 do 8 pijawek. W cięższych przypadkach można ich stosować kilkakrotnie więcej. Przed rozpoczęciem zabiegu, tak jak przed każdym zabiegiem lekarskim obowiązują pewne obowiązkowe środki higieny. Trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem miejsce, gdzie będą przystawione przystawki. W razie gdyby na tym miejscu rosły włoski, trzeba je koniecznie wydepilować. Pijawkę przenosi się na ciało w kieliszku. Podczas zabiegu jedna pijawka potrafi pochłonąć nawet 10 – 15 ml niedobrej czyli tak zwanej złej krwi. Jednocześnie do organizmu człowieka przedostaje się spora ilość hirudyny. Kiedy już pijawki się napiją tej złej krwi same odpadają od ciała. Wtedy wystarczy je tylko uśpić i spalić. Po raz drugi te same pijawki nie mogą być już używane, ze względu na to, że istnieje duże ryzyko zakażenia. Jeżeli specjalista wykonujący zabieg, stosuje się do tych zasad, to hirudoterapia może tylko pomóc, na pewno nikomu nie zaszkodzi.

Handel pijawkami

Ponieważ hirudoterapia staje się coraz popularniejsza, kwitnie także nielegalny handel pijawkami, hodowanymi w domu. Można je kupić przez Internet. Przeważnie są to pijawki końskie, rybie, kacze. Łapie się je przeważnie w pobliskich rowach, mimo, że są one objęte ścisła ochroną. Gatunki te zawierają tylko 5% substancji leczniczych, więc nic nie daje przystawianie ich do ciała. W Internecie można kupić także pijawki lekarskie, jednakże są to pijawki pochodzące z przemytu. Są one tańsze od tych, które się wykorzystuje do zabiegów w klinikach. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia bo mogą przenosić takie choroby jak: tężec, wirusowe zapalenie wątroby. Dlatego też tak często pojawiają się wątpliwości, czy hirudoterapia rzeczywiście przynosi spodziewane efekty leczenia. Wielu pacjentów zdecydowałoby się na taką kurację, gdyby była ona dostępna we wszystkich publicznych placówkach. Tymczasem gabinety hirudoterapii przeżywają swoiste oblężenie.

Gdzie można skorzystać z hirudoterapii

Z dobrodziejstw jakie niesie hirudoterapia można skorzystać w gabinetach medycyny naturalnej. Wybieramy taki gabinet, w którym są używane pijawki z odpowiednimi certyfikatami. Zabieg hirudoterapii kosztuje od 100 zł. Czasami za każdą użytą pijawkę trzeba dopłacić od 20 do 35 złotych.

Podziel się ze znajomymi