Domowe sposoby na „korzonki”

Dodano: 14:23 7 listopada 2013
Aktualizowano: 14:23 7 listopada 2013
Źródło:

Powszechnie, tak zwane zapalenie korzonków, jest uznawane za problem ludzi starszych. Nie jest to do końca prawda, bo może on dotknąć w określonych warunkach każdego z nas. Przyczyną może być chociażby utrzymujące się przez kilka dni przeziębienie.

To problem zdrowotny, który można określić jako charakterystyczny dla naszej części Europy. Jest to efektem takiego, a innego klimatu tutaj. Nie oznacza to oczywiście w żadnym razie, że mamy się z „korzonkami” pogodzić i cierpieć w milczeniu. Korzeniowe zespoły nerwowe, bo tak brzmi fachowa nazwa opisywanego problemu, pojawiają się zazwyczaj w związku z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Zdarza się jeśli zapalenie jest poważny, to mogą mu towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak chociażby zaburzenia czucia. W tym wypadku lepiej pomyśleć o wizycie u lekarza.

Z korzonkami możemy spróbować, czy w zasadzie zacząć walczyć w domu. Przede wszystkim, potrzebujemy rozgrzania. Najlepszym sposobem wydaje się być ciepła kąpiel. Jeśli macie w domu olejki eteryczne, to wlejcie kilka kropel do wody. Oczywiście, dobrym rozwiązaniem będą te, które mają działanie rozgrzewające, oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wykorzystać powinniście więc olejki: eukaliptusowy, lawendowy i kamforowy.

Na podobnej zasadzie,a więc rozgrzewająco, działają wszelkiego rodzaju okłady. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy ręcznik, który nasączycie gorącą wodą. Przy ataku korzonków bardzo ważny jest też odpoczynek. Przez dwa do trzech dni, najlepiej po prostu ograniczyć do minimum wszelką aktywność. Rozwiązaniem idealnym jest spędzenie tego czasu w łóżku i rozgrzewanie się. W walce z opisywanym problemem zdrowotnym nie można zapominać też o lekach. W momencie kiedy odczujemy korzeniowe zespoły nerwowe, to dobrze jest sięgnięcie po niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Pamiętajcie jednak o tym, że jeśli mimo stosowania domowych metod  objawy nie ustępują, lub się nasilają, to czas udać się specjalisty.

 

Podziel się ze znajomymi