Domowe sposoby na hemoroidy

Dodano: 14:01 13 maja 2014
Aktualizowano: 14:19 13 maja 2014
Źródło:

To bolesna, wstydliwa, a do tego bardzo częsta przypadłość. Ryzyko jej pojawienia wzrasta wraz z wiekiem. Hemoroidy często występują w czasie ciąży. Sprzyja im też siedzący tryb życia. Dzięki paru prostym sposobom możemy spróbować pozbyć się ich w zaciszu domowym nie angażując w ten proces lekarza.

Jak w przypadku każdego typu takiego „samoleczenia” warto uważać i w razie wystąpienia jakichkolwiek negatywnych skutków, proces przerwać i udać się jednak do specjalisty. Pierwszym naszym krokiem powinna być doraźna pomoc i reakcja na bezpośrednie objawy hemoroidów. Symptomy tego problemu to między innymi krwawienie z odbytu, uczucie dyskomfortu, swędzenie i ból w czasie oddawania stolca.

Zacznijmy od ciepłej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych (np. lawendowego). Do wanny nalewamy około 10 centymetrów wody. Chodzi o to abyśmy mogli siąść z podkurczonymi nogami. Ciepła woda dzięki temu będzie mogła przemywać okolice odbytu, co przyniesie nam ulgę. W podobny sposób można przygotować tzw. nasiadówki. Wykorzystuje się w nich między innymi korę dębu, dodając ją do wody w wannie. Innym rodzajem nasiadówki może być nasączenie wacika wywarem z konkretnych ziół i przyłożenie w okolice odbytu. Można w taki sposób wykorzystać wspomnianą korę dębu. W przypadku krwawiących hemoroidów można zastosować wywar z oczaru wirginijskiego. Działa on obkurczająco na naczynia krwionośnego.

Aby przynieść sobie ulgę, można przykładać w okolice odbytu kostki lodu. Proces ten można powtarzać kilka razy pod rząd. Na hemoroidy stosuje się również okłady z gotowanej cebuli. To dość prosta metoda. Najpierw gotujemy w całości cebulę, aż zrobi się miękka. Następnie kroimy ją na grube plastry i przykładamy w okolice odbytu.

Hemoroidom bardzo często towarzyszą zaparcia i dlatego warto wprowadzić parę zmian do diety. Przede wszystkim potrzeba produktów zawierających sporo błonnika. Unikać powinniśmy białego pieczywa i makaronu. Z jadłospisu zniknąć muszą też produkty wydymające. Jeśli chcecmy pozbyć się bolesnych hemoroidów, to pamiętajmy o 30 minutowym, codziennym spacerze.