Dary natury – czarny bez

czarny bez1
Dodano: 14:53 15 stycznia 2014
Aktualizowano: 14:53 15 stycznia 2014
Źródło:

Spotykany jest pod różnymi nazwami. Najbardziej znana to czarny bez, ale roślina ta, bywa również określana jako „lekarski”. Spotkać się również możecie z nazwą bzowina, lub hyczka. Czarny bez był „od zawsze” szeroko stosowany w medycynie naturalnej. W czym może nam pomóc?

Ciężko ustalić skąd tak naprawdę czarny bez się wziął. Na pewno jednym z miejsc gdzie kiedyś występował, to basen Morza Śródziemnego. Obecnie jest to roślina szeroko rozpowszechniona. Rośnie między innymi w północnej części Afryki, a także w rejonie Kaukazu. Spotkacie ją zarówno w Anglii, jak i w Skandynawii. W naszym kraju jest to roślina pospolita. Ograniczeniem dla czarnego bzu jest niska temperatura.

To krzew, który osiąga wysokość nawet do 10 metrów. W medycynie naturalnej wykorzystuje się kwiaty, oraz owoce. Co ważne, czarny bez zawiera w sobie substancje trujące (m.in. glikozyd). Z tego powodu w żadnym wypadku nie powinniśmy jeść chociażby owoców w postaci surowej. Wystarczy je jednak przegotować. Taka obróbka termiczna (jak i w pewnym stopniu suszenie owoców) powoduje, że szkodliwe substancję są „wytrącane” i przestają nam zagrażać.

Czarny bez, to roślina o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ma mieć również właściwości przeciwbakteryjne, a także przeciwwirusowe. W owocach czarnego bzu znajdziecie między innymi witaminy: B1, B2 i C. Ich jedzenie zwiększa ilość wydalanego moczu. Owoce czarnego bzu działają też w sposób napotny. Mają one też właściwości przeczyszczające. Kwiaty czarnego bzu również działają moczopędnie, napotnie, a także przeciwgorączkowo. Napary z nich wykorzystywane są do leczenia przeziębień. Sprawdzają się także przy zwalczaniu objawów chorób reumatycznych. Kwiaty stosuje się również „zewnętrznie”. Naparu z nich używa się do przemywania skóry przy jej zapaleniach,a także wtedy gdy pojawiają się wypryski słoneczne i oparzenia. Owoce z kolei sprawdzają się w zwalczaniu bólów migrenowych i biegunki.

 

 

Podziel się ze znajomymi