Czym jest miód Manuka?

sweet honeycomb with honey and bee, isolated on white
Dodano: 08:50 26 lutego 2014
Aktualizowano: 11:11 26 lutego 2014
Źródło:

W przepastnych zasobach internetu możecie się natknąć (a być może mieliście już taką okazję)na miód Manuka (zdarza się również, że oprócz niego da się też kupić olejek). Cena na pierwszy rzut oka odstrasza, ale potem przychodzi zastanowienie. Co takiego ten miód ma w sobie, że aż tyle kosztuje? Tym bardziej, że jego zwolennicy zachwalają właśnie jego drogocenne właściwości.

Krzew Manuka pochodzi z Nowej Zelandii, rośnie również w południowo-wschodniej Australii. Nazywany jest on też drzewem herbacianym. To jednak nazwa popularna w zasadzie jedynie w Australii. Drzewem herbacianym przezwał go James Cook – angielski żeglarz, który parzył z liści tego krzewu herbatę właśnie. Roślina ta jest wykorzystywana przy wędzeniu wędlin, oraz serów, nadając im specyficzny zapach.

Przejdźmy jednak do samego miodu. Powstaje on z nektaru kwiatów krzewu Manuka. Dużą popularność zyskał w latach 30 XIX wieku. Ma on między innymi poprawiać działanie naszego układu odpornościowego. To dzięki temu, że zjemy 1 do 2 łyżek dziennie, pozwoli nam zachować równowagę bakteryjną w jelitach, a to nie pozostaje bez wpływu właśnie na to, jak nasz organizm chroni się przed infekcjami. Miód Manuka ma również pomagać w przypadku problemów z gardłem, czy przy przeziębieniu. Jedną z ważniejszych właściwości ma być wpływ na układ pokarmowy. Przychylnym okiem na miód Manuka powinny spojrzeć zwłaszcza osoby cierpiące na wrzody żołądka. Bywa również wykorzystywany przy… walce z kamieniem nazębnym. Co ciekawe, coraz częściej jest on stosowany jako składnik kosmetyków.

Przy wyborze istotną rolę odgrywa ilość methylglyoxalu. Jest to aktywny składnik miodu Manuka (zresztą nie tylko w nim się pojawia) i to właśnie on ma być odpowiedzialny za jego wpływ na nasze zdrowie. Należy wybierać te produkty, które mają oznaczenie MGO + 100. To najmniejsza dawka, która ma zapewniać prozdrowotne działanie miodu Manuka. Im więcej tej substancji znajduje w danym preparacie, tym niestety jego cena będzie większa. Wiele też oczywiście zależy od pojemności opakowania.