Czy warzywa mogą leczyć? cz. 1

Dodano: 08:30 27 czerwca 2016
Aktualizowano: 08:30 27 czerwca 2016
Źródło:

Wiadomo, że są zdrowe i powinny być obecne w naszej diecie. Pytanie brzmi, czy faktycznie mogą leczyć. Czy posiadają w sobie składniki, które mogą być pomocne w terapii w przypadku niektórych chorób. A może będą skuteczne jako element profilaktyki?

Takich warzyw, które można wykorzystać jako naturalny lek na pewne choroby, jest całkiem dużo. Zaczniemy od buraków. Wykorzystujemy je w kuchni, chociaż i tam nie są zbyt popularne. Zwykle lądują w barszczu czerwonym lub stają się dodatkiem do drugiego dania. Buraki mają w sobie składniki, dzięki którym możemy je wykorzystać w momencie, gdy dopadnie nas infekcja górnych dróg oddechowych. Z tego warzywa przygotujemy prosty syrop na kaszel. Ciekawostką może być to, że nacieranie dopiero co przekrojonym burakiem, poleca się przy… ukąszeniach owadów.

Wspomniane już infekcje, wtedy gdy związane są z bakteriami (czyli zwykle mają charakter wtórny) można leczyć przy pomocy chrzanu. Zawarte w nim olejki eteryczne działają jak naturalny antybiotyk. Dawniej chrzan wykorzystywano do leczenia szkorbutu, ale także chorób związanych z wątrobą.

Naturalnym lekiem może być też pietruszka. Mowa tutaj zarówno o korzeniu jak i natce. Przede wszystkim przyda się w sytuacjach, gdy cierpimy z powodu dolegliwości układu moczowego. To jednak nie wszystkie jej możliwości. Pietruszka zawiera sporo witaminy C. Dzięki temu możemy działać w sposób profilaktyczny i chronić się przed infekcjami górnych dróg oddechowych.

Kolejnym warzywem na które warto zwrócić uwagę jest seler. Niepozorny i rzadko obecny w naszej kuchni ma ciekawe właściwości. Po pierwsze jest bogaty zarówno w witaminy jak i pierwiastki. W tej drugiej grupie znajduje się między innymi wapń, potas i cynk. Seler między innymi działa wzmacniająco (mamy więc element profilaktyki). Przypisuje się mu również właściwości, dzięki którym może wspomagać leczenie kamicy moczowe. Selera poleca się jako naturalny lek na wzdęcia i problemy z trawieniem. Warzywo to ma również pomagać w przypadku nieregularnego okresu.