Czarna jagoda

a901pqL7c935F5nf8Wck0lJrO1PuPZ.jpg


Administrator

Dodano: 17:50 25 stycznia 2010
Aktualizowano: 13:33 11 lipca 2011
Źródło: www.naturalhealth.com

Mniejsza niż borówka ma podobny smak, jednak jest ciemniejsza i zdecydowanie bardziej plami skórę i ubrania. W Europie dentyści proszą nieraz dzieci o płukanie ust sokiem z czarnych jagód przed umyciem zębów by pokazać im miejsca trudne do sięgnięcia szczoteczką. Czarna jagoda nie jest powszechnie znana, ale wiele ludzi zażywa ekstrakt soku z czarnych jagód by uniknąć odbarwienia zębów.

Alternatywna medycyna od dłuższego czasu zajmuje się badaniem właściwości czernicy i jest używana do leczenia biegunek, krwawień, wzmacnia dziąsła, chroni skórę przed podrażnieniami i infekcjami oraz pomaga zwalczać szereg problemów gastrologicznych. Pomaga na bóle brzucha podczas miesiączkowania i zmniejsza poziom cukru we krwi utrzymują ciśnienie w normie. Niektórzy twierdzą, że herbatka z czarnej jagody leczy bóle gardła i zapobiega żylakom.

Jednym z największych wierzeń ludowych jest to dotyczące pilotów latających podczas II wojny światowej. Rzekomo widzieli lepiej w nocy jeżeli jedli dżem z czarnych jagód. Marynarka wojenna szybko przeprowadziła badanie w tej kwestii podczas którego okazało się, że jagody te nie mają wcale takiego działania. Jednak w ludowej medycynie czarna jagoda używana jest do opóźniania degeneracji plamki żółtej – zniszczenia siatkówki pojawiającego się u ludzi powyżej 50 roku życia, upośledzającego zdolność rozpoznawania twarzy ponieważ obraz jest wtedy zamazany. Jagody używa się też na leczenie katarakty. Jej pozytywny wpływ na oczy spowodowany jest głównie dużą ilością flawonoidów, które gromadzą kolagen w naczyniach krwionośnych oczu i pomagają chronić wzrok oraz wrażliwe obszary wokół siatkówki. W podwójnym badaniu klinicznym trwającym przez 4 miesiące 50 ochotników z kataraktą zażywało mieszankę witaminy E i czarnych jagód – aż u 97 % z nich rozwój katarakty się zatrzymał.

Czarna jagoda nie jest jednak dla wszystkich – szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży oraz osoby zażywające systematycznie lekarstwa. Powinny one skonsultować się z lekarzem by sprawdzić czy czarna jagoda nie spowoduje innych dolegliwości. Zła reakcja czarnej jagody z innymi lekami może powodować biegunkę i zamiast pomóc może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych, bólów i zawrotów głowy, może również niepotrzebnie rozrzedzić krew. Dlatego suplementy z czarnych jagód powinny być zażywane z ostrożnością a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych należy zaprzestać ich zażywania i skonsultować się z lekarzem.
I chociaż nazwa czarna jagoda brzmi jak sok z gumijagód pochodzący z kreskówki dla dzieci osoby zażywające ją dziękują za jej istnienie. Dietetycy polecają 100% wyciąg z czarnych jagód – pozwoli on wykorzystać w pełni właściwości tego owocu.