Badania lekarskie – wizyta u lekarza

Fkpsy3uRgJ43513A8f0VfObH57jRk2.jpg
Dodano: 08:32 1 maja 2008
Aktualizowano: 13:07 9 lipca 2012
Źródło:

Poniższy artykuł opisuje podmiotowe badania lekarskie z jakimi możemy się spotkać podczas wizyty u lekarza. Bez względu na to, czy są to badania lekarskie na skierowanie (do pracy), na prawo jazdy, zwykłe badania kontrolne, dla kierowców, na studia, czy badania profilaktyczne, to z pewnością spotkamy się z jednym (lub więcej) z poniższych badań lekarskich.

Wizyta u lekarza – badania podmiotowe:

1) Oglądanie – lekarz obserwuje wygląd i zachowanie pacjenta, należy się rozebrać aby doktor mógł dokładnie ocenić cały obszar ciała. Wiele chorób daje bowiem objawy zupełnie nieoczekiwane, w zupełnie innym miejscu.

2) Osłuchiwanie – w tej części badania potrzebny jest stetoskop (urządzenie przypominające słuchawki ). Najczęściej osłuchiwane są:
- płuca – prawidłowy odgłos pęcherzykowy może nie być jedynym dźwiękiem, możliwe są świsty, trzaski czy furczenia. Takie objawy są przyczyną astmy, zapalenia płuc i oskrzeli.
- serca – podczas pracy serca dostrzegalne są 2 jego tony. Lekarz na podstawie badania może wykryć ewentualne nieprawidłowości i w przybliżeniu określić jaka to wada.
- brzuch – układ pokarmowy podczas ruchów perystaltycznych wytwarza odpowiednie odgłosy, których zaburzenia mogą świadczyć o pewnych chorobach
- naczynia krwionośne – podczas przepływu krwi przez naczynia niesłyszalny jest żaden szum, chyba, że pojawiają się jakieś zmiany można wnioskować o zmianach miażdżycowych. Bardzo często lekarz w takiej sytuacji decyduje się na Doppler USG (badanie swobodnego przepływu krwi).

3) Opukiwanie – polega ono na tym, iż lekarz kładzie dłoń na badanym obszarze ciała i stuka w jeden z palców drugą ręką. Na tej podstawie można stwierdzić pojawienie się płynu w brzuchu lub płucach.

4) Badanie palpacyjne – popularnie nazywane jest obmacywaniem, lekarz za pomocą dotyku sprawdza nietypowe zmiany, czy ucisk sprawia pacjentowi ból. Za pomocą tej metody sprawdza się również stan węzłów chłonnych.

5) Badania dodatkowe – do grupy tych badań zaliczane jest RR i EKG
- Pomiar ciśnienia krwi (RR) – lekarz pierwszego kontaktu zobowiązany jest do pomiaru ciśnienia. Nadciśnienie jest chorobą przebiegającą bezobjawowo, a może prowadzić do poważnych następstw jak zawał, udar mózgu czy niewydolność serca.
- EKG – elektrokardiografia, badanie to polega na przyczepieniu do klatki piersiowej, rąk i nóg pacjenta elektrody, która zbiera informacje o czynnościach serca. Aparat wypluwa kartkę z 12 wykresami, które dla lekarza są podstawą postawienia odpowiedniej diagnozy.

6) Badania laboratoryjne – istnieje długa lista badań, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu, wśród nich możemy wyróżnić:
- badanie moczu – zlecane jest dla sprawdzenia pracy niektórych narządów, głównie nerek.
- badanie krwi – jest uważane za najbardziej podstawowe, bowiem na jego podstawie uzyskujemy bardzo dużo informacji w niedługim czasie. Poczynając od prostych morfologii, biochemii, po bardzo specyficzne badania immunologiczne. Badanie markerów nowotworowych polega na wykryciu obecności pewnych białek. Należy jednak pamiętać, iż wysoki poziom markerów nie oznacza od razu choroby nowotworowej, a niski poziom, że jesteśmy zdrowi.

7) Badania obrazowe – to liczne badania dające obraz struktury naszego ciała:
- USG – badanie ultrasonograficzne, posługuje się falami dźwiękowymi. Używane jest do diagnostyki jamy brzusznej, tarczycy, naczyń krwionośnych i serca.
- RTG – badanie roentgena, polega na prześwietleniu promieniami X, a służy do diagnozowania złamań kości.
- TK – tomograf komputerowy, oparty na podobnej zasadzie jak RTG z tym, że uzyskuje się serię przekrojów ciała, a wyniki są precyzyjne i bardziej dokładne.
- MRI – rezonans magnetyczny, badanie to polega na wjeżdżaniu pacjenta na ruchomym stole do białego tunelu, na jego podstawie można bardzo dokładnie obejrzeć wewnętrzne struktury.

Podziel się ze znajomymi