Olejki do masażu

NL9kxZ4Bh0HqWs11B7u91U0e0gD6TZ.jpg
Dodano: 13:11 19 kwietnia 2008
Aktualizowano: 14:05 9 lipca 2012
Źródło: S. Mumford, Masaż. Poradnik zdrowia i urody, Wydawnictwo Skarbnica Wiedzy, 1995

Olejki do masażu – podczas masażu wykorzystywać możemy różnego rodzaju olejki eteryczne (aromatyczne) lub innego rodzaju ciekawe kosmetyki urozmaicające masaż. Wybór i zastosowanie olejków stanowi część przygotowań do masażu. Olejek pomaga naszym dłoniom przesuwać się po ciele osoby masowanej bez naciągania skóry. Większość ludzi lubi dotyk olejku, chociaż nie jest on absolutnie konieczny do wykonania masażu, niektórzy wolą stosować talk. Jeśli jednak chcemy posłużyć się olejkami, lepiej przygotować sobie ich zestaw, zanim zaczniemy masaż.

Najpopularniejszym nośnikiem jest olej z pestek winogron lub słodkich migdałów. Wymienione olejki mogą stanowić nośnik dla olejków głównych (esencji). Oznacza to że mogą one rozpuszczać olejki główne, wspomagając ich penetrujące działanie na skórę. Użycie esencji nie jest konieczne ale same w sobie są zachwycające I potęgują działanie masażu. Olejki główne są esencjami roślin, uzyskiwanymi głównie na drodze destylacji oparów. Każdy olejek zawiera siłę życiową, jakość i indywidualizm rośliny w postaci koncentratu. Olejki są silnie skoncentrowane i mocne; nigdy nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą powodować podrażnienia. W zbyt dużym stężeniu mogą wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Każdy olejek ma swój stopień lotności lub inną szybkość, z jaką paruje. Kategorie te podzielone są na nuty: górną, średnią i podstawową. Nuta górna ma wysoki stopień lotności i wyższą wibrację. Olejki te natychmiast na umysł i generalnie mają działanie przyspieszające i podnoszące na duchu. Nuty środkowe wspomagają narządy i funkcje ciała, podczas gdy nuty podstawowe posiadają działanie uspokajające i mogą być stosowane do utrwalenia nut głównych w mieszaninie.

Aromaterapia, czyli olejki eteryczne
Aromaterapia jest sztuką samą w sobie, ale olejki główne można z powodzeniem używać do kreowania pewnych nastrojów, stymulowania lub relaksowania. Stosowanie olejków jest sprawą indywidualną. Oddziaływają na nas poprzez zapach, jak i wnikanie w skórę. Olejki stosujemy oszczędnie, tylko tyle ile wystarczy do rąk i w takiej ilości,którą wchłonie skóra osoby masowanej.

OLEJKI DO MASAŻU – PODSTAWOWE

OLEJEK Z ZIAREN WINOGRON
Lekki nie drogi nośnik. Doskonały do użytku ogólnego.

OLEJEK ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW
Popularny i szeroko stosowany.

OLEJEK Z AVOCADO
Bogaty w tłuszcze i witaminy, łatwo niewchłaniający, doskonały do cery suchej.

OLEJEK Z MARCHWI
Bogaty w witaminę A, dobry do twarzy, stosuję sie go w małych ilościach.

OLEJEK Z JOJOBY
Bardzo bogaty w składniki i dość drogi, najlepiej sprawdza się do twarzy.

OLEJEK Z KIEŁKÓW PSZENICY
Bogaty w składniki, wyśmienity do suchej skóry,ma wysoką zawartość witaminy E, jest dobry na tkankę bliznowatą i rozstępy.

Większość olejków roślinnych jak oliwa również mogą być stosowane, ale należy sprawdzić, czy zapach nie jest zbyt mocny.

OLEJKI DO MASAŻU – GŁÓWNE

BAZYLIA
Jest dobra na katar, obrzęk zatok, zapalenie oskrzeli i niestrawność. Ma działanie podnoszące na duchu, rozjaśnia umysł i usuwa zmęczenie fizyczne.

RUMIANEK
Łagodzi stany zapalne,pomaga na wrzody, oparzenia,biegunkę I migrenę. Zmniejsza bóle mięśniowe. Ma działanie uspokajające i antydepresyjne, koi umysł I system nerwowy.

SZAŁWIA
Działa uspokajająco, łagodzi skurcze i ułatwia poród, przydatna na stany zapalne skóry.

GERANIUM
Oczyszcza I tonizuje skórę, jest łagodnym środkiem moczopędnym. Pomaga w przypadkach bólu, oparzeń, zapalenia skóry, biegunkach i wrzodach, Może być stosowane do przywracania równowagi hormonalnej podczas menopauzy. Uspokaja i podnosi na duchu.

JAŚMIN
Ma działanie uspokajające i antydepresyjne. Łagodzi skurcze menstruacyjne, ułatwia poród. Jest skuteczny na kaszel i katar, suchą skórę. Działa relaksująco, podnosi na duchu, ma euforyczny efekt.

JAŁOWIEC
Tonizuje nerwy, uspokaja i jest przydatny stanach stresu i niepokoju. Jest moczopędny, oczyszcza krew, skórę i jest łagodnym środkiem ściągającym. Można stosować w przypadkach reumatyzmu, cyst, niestrawności, wzdęć, egzemy i tłustej skóry.

LAWENDA
Łagodzi zapalenia skóry, jest doskonała na oparzenia, reumatyzm, cysty i biegunki. Łagodzi mdłości, bóle głowy, wymioty, skurcze, bóle mięśniowe i inne, ułatwia poród. Ma działanie uspokajające i relaksujące, zmniejsza depresję i napięcia nerwowe. Jest niezastąpiony.

MAJERANEK
Ma działanie uspokajające i tonizujące układ nerwowy, wspomaga trawienie, łagodzi skurcze mięśni, obniża ciśnienie krwi. Może być stosowany w przeziębieniach, bólach głowy, zaparciach i bolesnych miesiączkach.

PACZULI
Jest środkiem ściągającym i stymulującym, rozjaśnia umysł, skutecznie zatrzymuje wodę, pomaga na biegunkę i zaparcia.

RÓŻA
Ma działanie oczyszczające, kojące, wspomaga krążenie, wzmacnia układ trawienny, łagodzi zaparcia i normalizuje menstruacje. Pomocna dla dojrzałej skóry.

ROZMARYN
Działa tonizująco na serce, łagodzi kaszel i przeziębienia, bóle głowy, brzucha, palpitację i biegunkę. Pomaga zachować jasność umysłu i wspomaga pamięć, korzystnie wpływa na oczy. Działa oczyszczająco, jest skutecznym środkiem przeciwłupieżowym i tonizującym skórę.

DRZEWO SANDAŁOWE
Stymuluje trawienie, jest pomocne przy biegunkach, bólu gardła, katarze i kaszlu. Jest antyseptyczne, skutkuje w infekcjach oddechowych i moczowych, doskonałe w łagodzeniu suchej skóry lub stanów zapalnych skóry.

YLANG-YLANG
Ma działanie uspokajające i euforyczne, stosowany w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Obniża ciśnienie krwi i jest dobry na tłustą skórę.

Zapachowe olejki do masażu – dodatkowe informacje
Olejki przechowujemy w ciemnej, zamkniętej szklanej butelce w chłodnym miejscu. Na jeden masaż wystarczy użyć kilka kropli esencji dodanych do małej miseczki oleju. Przed masażem powinny być dodatkowo podgrzane. Mieszaninę nalewa się w niedużych ilościach na dłonie, nigdy na skórę osoby masowanej. Dla celów terapeutycznych, zawsze należy używać olejki najwyższej jakości, takie jak różany i jaśminowy. Ich zaletą jest cudowny zapach. Zachwycającym dodatkiem do masażu jest zapach rozchodzący się w pomieszczeniu po skropieniu olejkami jeszcze przed rozpoczęciem masażu.

Podziel się ze znajomymi