Zapobiegaj bólom kręgosłupa


Administrator

Dodano: 12:50 20 lutego 2012
Aktualizowano: 13:05 20 lutego 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ból kręgosłupa może być wynikiem chwilowej sytuacji (na przykład zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji), jak i również poważnych chorób. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się urazy kręgu szyjnego i dyskopatię. Ta ostatnia jest najczęstszą przyczyną bólów w kręgosłupie. Warto jednak wiedzieć, że mogą być one również spowodowane przez inne czynniki. Niezależnie od przyczyn, zawsze są one niezmiernie męczące i w znacznym stopniu potrafią utrudnić nam życie. W niektórych przypadkach mogą one wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego też warto już w wieku szkolnym zadbać o to, aby nasz kręgosłup nie był zbytnio eksploatowany.

Patrząc na to, ile książek muszą nosić do szkoły dzieci, ciężko nie odnieść wrażenia, że to właśnie wtedy rozpoczyna się pierwsze „katowanie” naszego kręgosłupa. Starajmy się dokładnie przyjrzeć naszym pociechom, czy przypadkiem nie obciążają go zbytnio. Jeśli dochodzi do drobnych odchyleń od normalnej budowy kręgosłupa w tym wieku czas zadbać o odpowiednią postawę, a także ewentualnie ćwiczenia korekcyjne. Pływanie jest całkiem dobrym rozwiązaniem.

W późniejszych latach, szczególnie jeśli mamy siedzący tryb pracy, również warto zadbać o to, aby nam się kręgosłup „nie zastał” czyli zbytnio nie odkształcił, przez co bardziej będziemy narażeni na ból. Przydadzą się ćwiczenia rozciągające w czasie pracy, ale i ogólnie nieco więcej aktywności fizycznej. Ważne jest też to, jak wygląda nasze łóżko. Odwrotnie niż się nam wydaje – im bardziej twardo (chociaż bez przesady), tym lepiej dla naszego kręgosłupa. Miękkie posłanie to nic dobrego dla niego. Zadbajcie o to podczas kupna materaca.