Wymioty – objawy, leczenie, porady

Dodano: 10:46 23 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:13 2 lipca 2012
Źródło:

Określenie „wymioty” oznacza nagłe wyrzucenie, całkowite lub częściowe, zawartości żołądka z różnych powodów. Wywołane są przez nagły, silny skurcz mięśni brzucha. Zawartość żołądka, złożona z treści pokarmowej zmniejszonej z sokiem żołądkowym, zostaje wyrzucona na zewnątrz przez usta.

Takie wyrzucenie w przeciwnym kierunku niż normalnie nazywa się antyperystaltyką, w odróżnieniu od normalnego nazywanego perystaltyką. Zwykle wymioty nie są poważniejszym zaburzeniem zdrowia, tylko niekiedy stanowią objaw ciężkiej choroby.

Przyczyny wymiotów

Nie istnieje jedna wspólna przyczyna wymiotów. Na ogół tkwi w żołądku i zwykle jest nią nieżyt. W chorobie tej przed wystąpieniem wymiotów odczuwa się ból w okolicy żołądka i mdłości. Z reguły dolegliwościom towarzyszy całkowity brak apetytu. Wrzód żołądka może niekiedy powodować samoistne wymioty. Niektóre wady rozwojowe np. mały rozmiar żołądka lub zwężenie odźwiernika znajdującego się w miejscu połączenia z dwunastnicą, mogą wywołać wymioty wskutek niedostatecznego opróżnienia się żołądka z treści pokarmowej, która powinna przejść do dwunastnicy. Nadmierne obfite i tłuste posiłki, nadużycie alkoholu lub połączenie tych czynników mogą zmienić proces trawienia, prowadząc często do wydalenia spożytych pokarmów. Wymioty pojawiają się w niedrożności jelit, ponieważ treść jelit nie znajduje normalnego odpływu do dalszych części przewodu pokarmowego. Pomoc lekarska jest w takiej sytuacji nieodzowna, i to jak najszybsza, aby usunąć przeszkodę w jelicie, gdyż uniemożliwia ona przyjmowanie pokarmów. Wymioty mogą występować jako reakcja na określone sytuacje. U zdrowych ludzi mdłości pojawiają się wtedy, kiedy myślą o wyjątkowo wstrętnych rzeczach lub czują przykry zapach. Niekiedy wymioty może wywołać bardzo silny ból.

Wymioty w ciąży

Kobiety ciężarne lub karmiące są do nich szczególnie skłonne. W obu przypadkach wymioty są następstwem zmian w przemianie materii i wydzielaniu hormonów. W większości przypadków zaburzenia te nie mają większego znaczenia, należy na nie zwrócić większą uwagę tylko wtedy, gdy są uporczywe.
Wymioty są odruchem kontrolowanym przez jeden z ośrodków w mózgu. W przebiegu migreny lub w razie guza mózgu są bardzo częste, gdyż choroby te mogą wpływać na wspomniany ośrodek.
Inne choroby przebiegające z wymiotami to cukrzyca i niewydolność nerek. Również zaburzenia narządu równowagi, takie jak kołysanie statku lub choroby uszu mogą powodować wymioty. Wreszcie mogą one być reakcją na spożycie określonych pokarmów, na które dana osoba jest uczulona, np. mleka, jaj, niektórych leków, toksyn itp. Po operacji wymioty mogą być spowodowane przez pozostałości środka użytego do narkozy.

Objawy występujące podczas wymiotów

Przed wystąpieniem wymiotów pojawia się nagłe uczucie mdłości, połączone z brakiem apetytu, a nawet uczuciem wstrętu do jedzenia. W niektórych przypadkach wymioty poprzedza odbijanie się o smaku spożytego pokarmu. Nie oznacza to, że właśnie ten pokarm powoduje niestrawność, mimo że tak myśli wiele osób.
Wymioty jako takie nie są chorobą, ale raczej objawem choroby, której należy poszukiwać. W takich przypadkach jednak wymiotom towarzyszą inne objawy, takie jak bóle żołądka, bóle głowy, gorączka itp. To, co może niepokoić, to nie wymioty występujące sporadycznie, ale przewlekle utrzymujące się. Należy pamiętać, że uporczywe wymioty uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów, a szczególnie wody, mogą więc prowadzić nawet do odwodnienia i dlatego należy zwrócić się do lekarza, aby uniknąć tych następstw.

Leczenie wymiotów

Ponieważ z reguły wymioty są objawem innej choroby, leczenie kieruje się na jej zwalczanie. Jednak dla złagodzenia złego samopoczucia chorego, można podjąć pewne działania. Po pierwsze, należy umieścić go w dobrze przewietrzonym i niezbyt nagrzanym pomieszczeniu, w cieniu, szczególnie jeżeli dzień jest gorący i sprzyja odwodnieniu. Wilgotne kompresy na czoło mogą poprawić samopoczucie chorego, przy czym jego głowę należy trzymać uniesioną. Chwilowo nie podawać mu płynów do picia, dopiero po pewnym czasie, w małych ilościach, aby nie prowokować wymiotów. Jeżeli uzyskuje się w ten sposób poprawę i wymioty nie powracają, nie ma powodu do obaw. Natomiast jeżeli powracają, to należy szybko zwrócić się do lekarza, a wymiociny zebrać do naczynia w celu przeprowadzenia analizy.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ:

Jakie choroby mogą powodować wymioty?

Jest wiele chorób, które czasem powodują wyrzucenie zawartości żołądka. Należą do nich:

– wszelkie zmiany w żołądku, a właściwie w całym przewodzie pokarmowym,
– migrena i guz mózgu w bliskości ośrodka wymiotów,
– choroby nerek,
– cukrzyca.

W większości przypadków wymioty nie są jednak objawem choroby, ale następstwem nienormalnej sytuacji, takiej np. jak:

– kołysanie się statku,
– zaburzenie emocjonalne, np. wstręt wywołany przez pewne zapachy lub wyobrażenia,
– intensywny ból, co jednak zdarza się raczej rzadko.

Czy można uniknąć wymiotów?

Można unikać czynników wywołujących je. Co do chorób, które mogą je wywołać, to celowe jest okresowe badanie lekarskie. Można też unikać pewnych zachowań, takich jak picie w nadmiarze alkoholu i spożywanie obfitych posiłków powodujących zaburzenie w układzie pokarmowym, prowadzące do wymiotów.

Jak postępować wobec osoby zaczynającej wymiotować?

Natychmiast należy zastosować, co następuje:

– umieścić ją w miejscu chłodnym i osłoniętym od słońca. Podwyższona temperatura powietrza może sprzyjać odwodnieniu powodowanemu przez wymioty,
– ułożyć w pozycji z głową uniesioną w celu uniknięcia spadku ciśnienia krwi, do którego może przyczyniać się wysoka temperatura,
– nie podawać płynów, dopóki utrzymują się wymioty, a później poić w małych ilościach, ale często w celu odzyskania straconego płynu,
– położyć wilgotne okłady na czoło i skronie,
– jeżeli stan się nie poprawia, a wymioty utrzymują się, wezwać lekarza.

Czy można samemu wywołać wymioty?

Niekiedy jest to potrzebne, aby zmniejszyć zawartość żołądka w razie jego przepełnienia lub wydalić z niego substancje toksyczne, niedawno spożyte. Zwykle wywołuje się wymioty wkładają palce głęboko do gardła i kilkakrotnie naciskając na podstawę języka. Czasem pomaga mocne uciśnięcie okolicy żołądka.

Czy wywołanie wymiotów jest niebezpieczne?

Nie zaleca się tego, poza szczególnymi sytuacjami, gdyż powoduje to bardzo nieprzyjemne uczucie i zmienia proces trawienia.

JAK POSTĘPOWAĆ:
– jeść umiarkowanie,
– okresowo podawać się badaniu lekarskiemu w celu uprzedzenia choroby,
– umiejętnie i skutecznie pomóc osobie wymiotującej.

CZEGO UNIKAĆ:
– posiłków obfitych i ciężko strawnych,
– nadużywania alkoholu,
– przykrych zapachów i przykrych wyobrażeń, które mogą powodować mdłości u wrażliwych osób.

Podziel się ze znajomymi