Wrażliwe i alergiczne

TGMhH26ZnAaR7M6758Dr9A7O201Al0.jpg


Administrator

Dodano: 10:26 16 września 2011
Aktualizowano: 11:00 16 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Nadwrażliwość i alergia to najczęstsze przyczyny chorób oczu. Obecnie mówi się nawet, że alergiczne zapalenie spojówek to najliczniej występująca choroba alergiczna. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, dwie najważniejsze to fakt, że sama alergia występuje coraz częściej, a po drugie coraz więcej osób cierpi na tzw. zespół suchego oka. Tymczasem istnieje duża zależność między jego występowaniem, a częstotliwością alergii.

Bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości łez chronią oko przed wszelkimi infekcjami, oczyszczają jego powierzchnię z zanieczyszczeń, które następne usuwane są dzięki ruchom powiek. Jeśli zbyt długo pracujemy przy komputerze lub gdy spędzamy dużo czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu lub przed telewizorem może dojść do zmniejszenia wydzielania łez, niedostateczna ich ilość powoduje zaczerwienienie i pieczenie, a później bolesny stan zapalny – tzw. zespół suchego oka. Objawy zespołu suchego oka może dodatkowo nasilać alergia oraz nasłonecznienie. W łagodzeniu dolegliwości z nim związanych pomocne będą specjalne krople nawilżające – tzw. sztuczne łzy, najlepiej wybierać te pozbawione środków konserwujących, są one bezpieczne zarówno dla alergików, jak i osób noszących soczewki kontaktowe.

Alergia ze strony oka objawia się bardzo szybko, typowy jest obrzęk powiek, wodnista wydzielina z oczu oraz przekrwienie spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych. Alergiczne zapalenie spojówek może współistnieć z katarem siennym, może towarzyszyć innym rodzajom alergii (atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa), lub być samodzielnym schorzeniem. Charakterystycznym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest łzawienie oczu oraz silny świąd, a na skutek ich pocierania dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówek i przekrwienia.

Alergiczne sezonowe zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych i alergeny zwierzęce. Objawy takie jak: świąd, łzawienie i zaczerwienienie spojówek pojawiają się nagle i mają ostry przebieg. Zapobiec im można stosując na 7-10 dni przed przewidywanym sezonem pylenia uczulającej rośliny, specjalne leki. Oprócz alergicznego sezonowego zapalenia spojówek wyróżnia się także ostre alergiczne zapalenie spojówek oraz wiosenne zapalenie rogówki i spojówki. Ostre alergiczne zapalenie spojówek to reakcja na wysokie stężenie alergenów, które dostają się do worka spojówkowego. Z kolei wiosenne zapalenie rogówki i spojówki jest oczną postacią pyłkowicy, która dotyczy zwykle dzieci i młodzież do 25. roku życia. Choroba pojawia się najczęściej w okresie pylenia brzozy i traw, długi okres pylenia tych roślin, a więc i ekspozycji na alergen prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego rogówki.

O zdrowie oczu należy dbać przez cały rok, jednak szczególnie wiosną i latem, osoby uczulone na pyłki i podatne na stany zapalne spojówek, powinny nosić okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować w sklepach optycznych, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że posiadają one prawdziwy filtr przeciwsłoneczny, a nie jedynie przyciemnione szkła.

Podziel się ze znajomymi