Terapia hormonem wzrostu

LS5u8WMH2QVyTrBJqMR9x4PCChH3KR.jpg


Administrator

Dodano: 13:24 10 czerwca 2009
Aktualizowano: 13:41 5 września 2011
Źródło: http://www.hormone.org/Resources/Patient_Guides/upload/GH_for_Adults_Patient_Guide.pdf

Wiele jest pogłosek na temat terapii hormonem wzrostu oraz jej działania. Często słyszy się o działaniu odmładzającym hormonu wzrostu lub stosowaniu go jako środka odchudzającego.

Przewodnik ten napisano w oparciu o wskazówki kliniczne pomagające lekarzom oceniać i leczyć osoby z niedoborem hormonu wzrostu GHD (growth hormone deficiency). Artykuł opisuje najlepsze metody diagnozy niedoboru hormonu wzrostu u dorosłych, sposoby leczenia pacjentów ze zdiagnozowanym GHD oraz potencjalne korzyści z terapii hormonami wzrostu. Artykuł pomoże również pacjentom poprawić skuteczność terapii i w pełni z niej skorzystać.

Wskazówki nie są skierowane do osób, które pragną zażywać hormon wzrostu (HGH) po to by dłużej zachować młodość albo by zwiększyć swoją silę i wyniki sportowe. Stwierdzenia, że HGH opóźnia starzenie i pomaga sportowcom zbudować masę mięśniową okazują się być nieprawdziwe i mogą powodować szkody w organizmie.

Wskazówki kliniczne stworzono w oparciu o rozległe badania dotyczące leczenia osób z GHD za pomocą hormonu wzrostu. Grupa specjalistów z Towarzystwa Endokrynologów (Endocrine Society) przeanalizowała wnioski z badań opublikowanych w czasopismach medycznych, których treść jest dokładnie sprawdzana przez redaktorów i naukowców. Eksperci ocenili jakość badań i przywiązywali największą wagę do tych z przypadkowo dobranymi osobami i grupą kontrolną. To oznacza, że osoby uczestniczące w badaniu były dobierane do danych grup przypadkowo. Jedna grupa zażywała lekarstwo (zastrzyki z hormonu wzrostu), druga otrzymywała placebo. To pozwoliło lekarzom zorientować się czy zastrzyki z hormonu wzrostu są bardziej efektywne niż brak jakiejkolwiek terapii.

Grupa ekspertów w oparciu o wysokie jakościowo badania określiła „Rekomendacje” i „Sugestie” na podstawie badań przeprowadzonych w mniej rygorystyczny sposób. Kiedy eksperci zgodzili się co do „rekomendacji” i „sugestii”, wskazówki analizowało i akceptowało kilka komisji by w końcu zostały dostarczone do Towarzystwa Endokrynologicznego. Badania nie finansowała żadna firma farmaceutyczna.

Jakie są przyczyny niedoboru hormonu wzrostu?

Dorosłych można podzielić na dwie grupy:
1) U których GHD rozwinęło się w dzieciństwie
2) U których GHD rozwinęło się po osiągnięciu dojrzałości

Rzeczywiste powody GHD mogą zawierać obecne podczas narodzin odziedziczone przyczyny. Te mogą uwzględniać takie problemy z produkcja hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową i z zaburzeniami rozwoju przysadki (np. defekty genu odpowiedzialnego za wytwarzanie hormonu wzrostu). Inne przyczyny problemów to urazy przysadki mózgowej spowodowane guzami, operacjami, napromienianiem i innymi rodzajami uszkodzeń. Rzadko zdarza się, że niedobór pojawia się z nieznanych przyczyn (idiopatycznie).

Cele terapii hormonem wzrostu to:

- zbudować masę mięśniową
- zmniejszyć ilość tłuszczu
- zbudować mocniejsze, zdrowsze kości
- poprawić prace serca
- zwiększyć poziom energii

Eksperci rekomendują terapię hormonami wzrostu osobom które cierpią na GHD z uszkodzeniami przysadki od dzieciństwa (np. guz bądź operacja w okolicy przysadki mózgowej) oraz osobom o innym rodzaju niedoboru wzrostu lub w przypadku innych genetycznych uszkodzeń. Terapia hormonami wzrostu rekomendowana jest też osobom, u których w ciągu miesiąca po zaprzestaniu zastrzyków pojawia się niedobór tego hormonu, nie potrzebują oni dodatkowych testów. Jeżeli jednak niedobór hormonu wzrostu pojawił się w dzieciństwie, ale nie wiąże się ze zmianami w budowie przysadki, specjaliści rekomenduje przeprowadzenie ponownych testów po osiągnięciu dojrzałości. Testy takie powinny być przeprowadzone jak najszybciej po zakończeniu terapii dziecięcej.

Zdiagnozowanie niedoboru hormonu wzrostu u dorosłych może być trudne. Wymaga kilku testów by określić czy istnieje niedobór hormonu wzrostu i czy jest na tyle duży by organizm wymagał terapii. Według specjalistów test na nietolerancję insuliny i test na poziom GHRH-argininy to najdokładniejsze testy pomocne w diagnozowaniu GHD. Jednak lekarze dobierają zestaw badań indywidualnie dla każdego pacjenta po to, by znaleźć najlepszą terapię.

Celem pierwszorzędnym podczas przepisywania hormonu wzrostu jest zawsze zastąpienie jego ilości, którą wytwarzałby zdrowy organizm. Używanie zbyt dużej ilości hormonu wzrostu przez dłuższy okres czasu może być niebezpieczne dla zdrowia. Najlepszą osobą, która wytłumaczy zagrożenia ze stosowania hormonu wzrostu jest lekarz.

Badania wykazały, że terapia hormonem wzrostu przynosi następujące rezultaty:
- buduje masę mięśniową przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu tłuszczu w organizmie
- buduje mocniejsze, zdrowsze kości ponieważ hormon wzrostu stymuluje tworzenie się tkanki kostnej i resorpcję kości (proces wchłaniania starych, zbędnych kości niezbędny dla zdrowia). Pacjenci przechodzą badania gęstości kości przed leczeniem, w przypadku wyników odchylonych od normy badanie ponawia się co dwa lata.
- poprawia pracę serca, czasami hormon wzrostu wpływa korzystnie na serce poprzez zredukowanie oznak zapalenia, które są wskaźnikiem chorób serca i naczyń wieńcowych. HGH poprawia również metabolizm cząsteczek tłuszczu i zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL)
- zwiększa poziom energii, niektóre osoby leczone za pomocą hormonów wzrostu zauważają zwiększony poziom energii, fizycznych możliwości ciała, jednak stopień poprawy zależy od indywidualnego organizmu. Nie każdy zauważa poprawę.

W czym pomoże ci lekarz?

Twój endokrynolog, specjalista od leczenia hormonem wzrostu dokładnie cię przebada i zdecyduje czy wymagana jest terapia HGH czy nie. To on również określi dawkę hormonu jaką powinieneś dostarczać do organizmu. Specjaliści odradzają używania hormonu wzrostu osobom chorującym na raka. Lekarstwa pacjentów chorujących na cukrzycę powinny być dostosowane, ponieważ hormon wzrostu podnosi poziom cukru we krwi.

Dawka hormonu wzrostu powinna być dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wieku, wagi, płci i z uwzględnieniem innych zażywanych lekarstw. Dawka ta powinna być systematycznie aktualizowana. Z reguły lekarze zaczynają od małych dawek, które mogą być zwiększone jeśli w badaniach okazuje się, że pacjent może skorzystać ze zwiększenia dawki hormonu wzrostu. Dawkę zwiększa się jeśli nie ma skutków ubocznych i organizm dobrze reaguje na terapię.

Hormon wzrostu przepisywany jest zawsze po dokładnej analizie zdrowia pacjenta, podczas terapii należy odwiedzać lekarza co 1-2 miesiące. Wtedy to sprawdzane są postępy, oraz skutki uboczne i podczas każdej takiej wizyty przeprowadzane są badania krwi i ustalana jest odpowiednia dawka hormonu. Jeżeli jednak badania wykazują, że chory doskonale reaguje na leczenie, wystarczy jedna wizyta na pół roku.

Lekarz przepisze też inne lekarstwa, które uzupełnią terapię, dlatego upewnij się, że endokrynolog wie o wszystkich lekarstwach jakie zażywasz. Jeżeli po zastrzykach czujesz się gorzej, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Być może są te skutki uboczne terapii albo reakcja organizmu na połączenie dwóch lekarstw.

Jak pomóc sobie w terapii?

Leczenie za pomocą hormonu wzrostu z reguły musi być kontynuowane przez wiele lat, jeśli nie przez całe życie. Jedynym z zaleceń jest branie rekomendowanej dawki hormonu wzrostu oraz innych lekarstw przepisanych na inne dolegliwości. Kolejnym jest dokładne informowanie lekarza o zaistniałych skutkach ubocznych. Możesz pomóc sobie prowadząc zdrowy tryb życia, czyli ćwicząc, zdrowo się odżywiając, ograniczając spożycie alkoholu, rzucając palenie oraz pozbywając się nadwagi. Pamiętaj również o tym, że powinieneś być partnerem wraz ze swym lekarzem, odwiedzaj go regularnie i bierz udział w terapii. Jeżeli jednak nie zdiagnozowano u Ciebie niedoboru hormonu wzrostu, pamiętaj, że zażywanie go może być groźne dla Twego zdrowia.

Podziel się ze znajomymi