Strzeż się kleszcza!

1y80m4HVuAX5f9A96Il3X95gyU7d5t.jpg
Dodano: 08:53 16 września 2008
Aktualizowano: 12:25 27 czerwca 2012
Źródło:

Nie myśl, że kleszcz dopadnie cię tylko w lesie. Może cię ukąsić nawet w dobrze ci znanym miejskim parku. Spotkasz go wszędzie, gdzie jest choćby odrobina zieleni i wilgoć. Ten mały pasożyt bywa bardzo groźny, bo przenosi niebezpieczne dla twojego zdrowia bakterie i wirusy. Nie lekceważ go i strzeż się kleszcza!

Liczba chorych wzrasta

Kleszcza nie traktujemy poważnie, choć powoli się to zmienia. W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim było 273 osoby zainfekowane boreliozą. Jeszcze trzy lata temu liczba chorych wynosiła „zaledwie” 178. Dla wielu osób zarażenie boreliozą to tragedia, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie, praktycznie wyłącza człowieka z życia. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie. Okres wylęgania się choroby wynosi przeciętnie od 3 do 30 dni. Nieleczona borelioza prowadzi do śmierci . Ewa choruje na boreliozę od ponad roku- Podczas spaceru po lesie ukąsił mnie kleszcz. Szczerze mówiąc zlekceważyłam to. Pierwszy etap choroby przypominał grypę. Występowała gorączka, poty, dreszcze, zalewały mnie fale gorąca, byłam zmęczona, ociężała fizycznie, słaba, miałam trudności z zasypianiem. Jeszcze rok temu miałam dobrą prace. Musiałam zrezygnować z niej z powodu stanu zdrowia. Czasami mam problem z wejściem na 2 piętro, gdzie mam mieszkanie. Dobrze, że mąż dobrze zarabia. Inaczej nie mielibyśmy środków na moje leczenie, które sporo kosztuje.

Trudności w diagnozowaniu

Podobne objawy występują jednak w wielu innych chorobach, stąd częste pomyłki przy stawianiu diagnozy. Dodatkową trudnością jest fakt, że nie istnieją testy dające 100% pewności, czy nie jesteśmy zakażeni boreliozą. Często używany test ELISA w diagnostyce boreliozy jest dodatni tylko u 10-30% chorych. Najpewniejszym sposobem potwierdzenia boreliozy jest badanie testem Western blot w klasach IgG i IgM. Test Western blot wykrywa chorobę u 40-60% chorych. Pewne nadzieje wiąże się też z testem PCR oraz jego nowszą modyfikacją – Real-Time PCR. Przeprowadzenie takich testów w Polsce nie jest jednak proste. Niestety borelioza jest trudna do wyleczenia i nie ma na nią szczepionki. Leczenie jest skuteczne tylko w pierwszej fazie. Wtedy bardzo często wystarczy kilka dawek antybiotyków.

Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej!

Można to zrobić samemu. Pęsetą, najlepiej specjalną, plastikową. Należy kleszcza chwycić jak najbliżej skóry i wykręcić go tak, żeby nie został w niej nawet kawałek odnóża. Po zabiegu miejsce ukąszenia trzeba dokładnie zdezynfekować. Nie zalewać go oliwą czy benzyną, bo takie metody zwiększają ryzyko zakażenia boreliozą. Osoby, które po ukąszeniu zauważyły na skórze rumień i mają dolegliwości typowe przy grypie powinny natychmiast zgłosić się do lekarza.

Podziel się ze znajomymi