Rak krtani – ryzyko zachorowania

vi6dJ5YOTgNgpK4NUX3Jm2383VIkXl.jpg


Administrator

Dodano: 14:18 11 kwietnia 2012
Aktualizowano: 14:29 11 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ostrzeżenie to jest jak najbardziej zasadne, zważywszy na to, że to właśnie nowotwory dróg oddechowych oraz samych płuc są najczęstsze. Wynika to przede wszystkim z czynników, które mogą do nich prowadzić.

Papierosy i alkohol to właśnie te najczęściej występujące przyczyny raka krtani. Chyba oczywiste staje się dlaczego tak często właśnie ten nowotwór nas atakuje. Sami sobie de facto gotujemy ten los, wpadając w jeden czy też drugi nałóg. Rak krtani zazwyczaj rozwija się bardzo powoli i dopiero niemal w ostatniej chwili daje przerzuty do węzłów chłonnych. Jeśli nowotwór jest zlokalizowany bliżej tak zwanej okolicy nagłośnieniowej wtedy rozwija się on dużo szybciej i wcześniej daje przerzuty. Niestety bardzo długo nie pojawiają się objawy. Wróćmy jeszcze na chwilę do statystyk. Jak wspomniałem, nowotwory dróg oddechowych występują najczęściej, ale warto zauważyć, że rak krtani przoduje w tej grupie, bo stanowi do 40% zachorowań właśnie na raka układu oddechowego. Dużo częściej problem mają z nim panowie, co w świetle jego przyczyn nie powinno nikogo dziwić. Statystycznie to mężczyźni częściej i więcej, zarówno piją jak i palą. Rak krtani najczęściej atakuje między 50 a 60 rokiem życia.

Powiększenie węzłów chłonnych, częste duszności, trudności w połykaniu, a także ból w okolicach krtani – to wszystko może sugerować, że mamy do czynienia z rakiem krtani („sugerować” to nie to samo co „oznaczać” – warto to rozgraniczyć). Istotnym czynnikiem, który powinien niejako zmusić nas do wizyty u laryngologa jest chrypka. Jeśli palicie papierosy i pojawi się ona u Was i będzie trwała dłużej niż 3 tygodnie to badanie krtani jest wręcz niezbędne.

Leczenie raka w tym wypadku zależy od tego, w jakim stopniu zaawansowania zostanie on wykryty. Może być potrzebne wycięcie „tylko” guza (oczywiście operacyjne), ale zdarzają się przypadki, że usuwa się całą krtań. W leczeniu raku stosuje się też radioterapię i chemioterapię, a nawet laser. Jeśli przypadek tego wymaga, to lekarze będą łączyli kilka sposobów, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Podziel się ze znajomymi