Przyczyny łysienia rozlanego

zGm4N5SWS9VH7d6viTI0Ilf88tPLFP.jpg


Administrator

Dodano: 13:22 4 kwietnia 2012
Aktualizowano: 13:45 4 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wynika to głównie z przyczyn, które są charakterystyczne dla łysienia rozlanego. Tu jednak już na samym początku zaznaczyć, że jest ich naprawdę dużo i tak naprawdę tylko część z nich dotyczy wyłącznie kobiet. Tak na przykład jest… z męskimi hormonami, ale u pań. Zdarza się, że taka sytuacja ma miejsce i wtedy właśnie dochodzi do łysienia rozlanego (na głowie pojawiają się przerzedzone miejsca). Kolejną przyczyną – typowo kobiecą – są zmiany hormonalne związane z okresem menopauzy, kiedy to w największym uproszczeniu mówiąc, obniża się poziom estrogenów, a to z kolei powoduje osłabianie włosów i ich wypadanie. Również problemy z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy dużo częściej występują u kobiet, a one też mogą być przyczyną łysienia rozlanego.

Jednak powodów tego typu wypadania włosów można również szukać gdzie indziej. To bardzo charakterystyczna cecha dla łysienia rozlanego, że zasięg możliwych przyczyn jest niezmiernie rozległy, dlatego też nie zawsze od razu da się je wyłapać. A to dość istotne przy leczeniu problemu, bo często samo łysienie schodzi na dalszy plan. Przykładem mogą być kolejne przyczyny, które je powoduje. I to tak na przykład mogą być urazy głowy, ale także zabiegi operacyjne. Ogromną rolę odgrywają także czynniki związane z naszą psychiką. Powodem łysienia rozlanego może być na przykład depresja.

To jednak nie wszystkie powody łysienia. Zdarza się również, że to co ma nas leczyć, może być powodem wypadania włosów. I tak na przykład leki – ich skutek uboczny – mogą wywoływać łysienie rozlane. Mowa tutaj o tych stosowanych przy chemioterapii lub leczących padaczkę.

Podziel się ze znajomymi