Preparaty probiotyczne na intymne dolegliwości


Administrator

Dodano: 09:16 26 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:30 7 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Preparaty probiotyczne na intymne dolegliwości. Preparaty probiotyczne stosuje się profilaktycznie i leczniczo, aby uzupełnić lub przywrócić prawidłową florę układu moczowo-płciowego.

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy w około 96% składa się z pałeczek kwasu mlekowego rodzaju Lactobacillus. Odpowiadają one za wytwarzanie kwasu mlekowego, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego pH pochwy, bakterie te wytwarzają także substancje, które aktywnie redukują liczbę czynników chorobotwórczych. Wśród bakterii Lactobacillus dochodzi również do tzw. zjawiska koagregacji, polega ono na wykorzystaniu szczególnych właściwości tych szczepów do przyczepiania się do nabłonka pochwy, w efekcie czego powstają złożone z różnych gatunków koagregatory i zwiększa się skuteczność kolonizacji pochwy i odbytu. Pałeczki kwasu mlekowego mają również działanie immunomodulacyjne – stymulują układ immunologiczny.

Fizjologicznie w pochwie zdrowej kobiety w niewielkich ilościach występują także inne bakterie, takie jak: Streptococcus vaginalis, Prevotella bivia, Escherichia coli, Streptococcus agalaciae i Enterococcus faecalis. W większości pochodzą one z jelita grubego i następnie przeniesione zostają z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Kolonizacji pochwy zapobiega kwaśne pH wydzieliny pochwowej, jednak, gdy dojdzie do zmian w jej środowisku, czy to w wyniku zaburzeń hormonalnych czy immunologicznych, może dojść do zachwiania prawidłowych proporcji pomiędzy poszczególnymi bakteriami kolonizującymi pochwę i do rozwoju stanu bakteryjnego.

Najczęściej rozpoznawanymi zakażeniami pochwy i sromu są zakażenia grzybicze – większość kobiet w okresie rozrodczym doświadcza, co najmniej jednego epizodu tego zakażenia w ciągu życia, a u ponad połowy z nich, zakażenia wywołane przez grzyby występują więcej niż dwa razy. Część pacjentek wymaga cyklicznego i długotrwałego leczenia z powodu nawracającego zakażenia grzybiczego. Wśród bakteryjnych zakażeń dolnego odcinka dróg rodnych u kobiet w wieku rozrodczym, najczęściej diagnozuje się zakażenia spowodowane przez bacterial vaginosis (BV). Choroba ta objawia się zmniejszeniem ilości pałeczek kwasu mlekowego i jednocześnie wzrostem produkcji „niepożądanych” bakterii, co ma związek z zachwianiem równowagi w ekosystemie bakteryjnym pochwy,

Dzięki zastosowaniu preparatów probiotycznych zwiększa się populacja szczepów Lactobacillus, przedostających się z odbytu do pochwy, a dodatkowo zmniejsza się możliwość swobodnego przemieszania się patogenów odpowiedzialnych za bakteryjne zakażenia układu płciowego. Stosowane profilaktycznie i leczniczo preparaty probiotyczne mają na celu przywrócenie i uzupełnienie prawidłowej flory układu moczowo – płciowego. W ich skład wchodzą żywe kultury bakterii, które wykazują dobroczynne działanie na nasz organizm.