Podstawowe badania krwi

4W5oF3m73kE9L08QY3x7x7k9HPCYhr.jpg


Administrator

Dodano: 09:59 15 września 2011
Aktualizowano: 14:33 15 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia. OB i rozmaz krwi obwodowej stanowi jego uzupełnienie. Należy pamiętać, iż w dniu poprzedzającym badanie krwi nie wolno uprawiać intensywnego wysiłku fizycznego, na badanie należy zgłosić się na czczo, a jeśli jesteśmy po nieprzespanej nocy, wtedy lepiej przesunąć badanie na inny dzień.

Morfologia jest badaniem, które dostarcza informacji o poziomie białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Ilość krwinek powyżej normy świadczyć może o toczącym się w naszym organizmie stanie zapalnym, występuje także w chorobach nowotworowych, głównie w chłoniakach i białaczkach. Niski poziom białych krwinek występuje znacznie rzadziej, np. u osób z upośledzoną odpornością, w trakcie chemioterapii lub z wrodzonym niedoborem granulocytów. Niski poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny świadczy o niedokrwistości, której najczęstsza przyczyną bywa niedobór żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12.

Rozmaz krwi obwodowej – informuje nas o stałym procentowym składzie poszczególnych krwinek, badanie wykonuje się w celu określenia rodzaju zakażenie – rozmaz krwi obwodowej służy do różnicowania między zakażeniem bakteryjnym, a wirusowym.

OB – tzw. wykładnik stanu zapalnego, podwyższony poziom OB obserwuje się często u kobiet w ciąży, u ludzi starszych i w chorobach nowotworowych.

Podziel się ze znajomymi