Pantomogram

PGv1RIpoDX3r50ay5H7iY5Y5Oww336.jpg
Dodano: 08:49 25 września 2008
Aktualizowano: 13:41 6 czerwca 2012
Źródło:

Pantomogramu nie można wykonać bez skierowania. Będzie ono potrzebne nawet w prywatnych gabinetach. Można się spodziewać, że dentysta wyśle nas na to badanie, jeśli podczas przeglądu stomatologicznego nie zauważy żadnych ubytków, a mimo to zęby nas bolą. Zdjęcie pantomograficzne pomoże stwierdzić, czy w okolicach korony zęba nie tworzy się próchnica, niewidoczna gołym okiem.

Wykonanie pantomogramu jest konieczne także przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dzięki temu badaniu lekarz widzi ułożenie wszystkich zębów i ich korzeni w kościach szczęki oraz żuchwy. To badanie należy również wykonać przed założeniem implantu. Pozwoli ono specjaliście zobaczyć miejsca, w których ząb ma być wszczepiony, i dobrać odpowiedni rodzaj uzupełnienia. Pantomogram pomoże również wykryć torbiele szczęki lub żuchwy, a nawet nowotwory kości.

Zdjęcie szczęki i żuchwy wykonuje się pantomogramem, czyli specjalnym aparatem, który emituje promieniowanie rentgenowskie w większej dawce niż przy prześwietleniu jednego zęba.

Przed badaniem należy zdjąć biżuterię, bo może ona zakłócić obraz. Zakłada się specjalny fartuch, który chroni przed promieniowaniem. Przed zrobieniem zdjęcia należy stanąć prosto przy aparacie i chwycić rękoma jego boczne uchwyty. Zęby należy zacisnąć na tzw. zagryzaku, który po każdym pacjencie jest dezynfekowany lub jest na niego zakładana jednorazowa osłona. Podczas badania oddychać swobodnie, a język trzymać przy podniebieniu. Przez kilkanaście sekund wokół głowy będzie przesuwała się lampa z czujnikiem, która wysyła promieniowanie rentgenowskie, a czujnik zbiera informacje, przetwarzane później przez komputer.

Jeśli zdjęcie było wykonane aparatem cyfrowym, wyniki będą zapisane na płycie kompaktowej. Ze standardowego pantogramu otrzymuje się obraz na kliszy. Po obejrzeniu tego zdjęcia dentysta będzie wiedział, czy można wszczepić implant lub jaki założyć aparat ortodontyczny. Jeśli na obrazie jest widoczna próchnica, stan zapalny czy torbiel, specjalista zleci dalsze badania i odpowiednie leczenie.

Pantomogram jest wykonywany odpłatnie w niektórych szpitalach i prywatnych klinikach. Kosztuje ok. 90 zł. Nie ma konkretnych zaleceń, jak często trzeba wykonywać prześwietlenie zębów. Nie wolno robić tego badania gdy jest się w ciąży.

Podziel się ze znajomymi